Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Hrubá stavba
Viewing all 337 articles
Browse latest View live

Zdění obvodového zdiva a věnec

$
0
0
Zdění obvodového zdiva a věnec

Po založení první řady následovala týden pauza. Pokračovalo se příští víkend, respektivě od čtvrtka do neděle.

První den jsem byl na stavbě sám. Stihl jsem vyzdít asi řadu a půl. Druhý den jsme vyrazili s drahou polovičkou, kdy jsme asi od 9 do 16:00 hodin stihli další 2 řady, takže zbývala dozdít půka řady, aby jsme byli u oken. O víkendu, tedy sobota a neděle, už jsme byli na stavbě ve čtyrech a dům se vyhnat z půlky pod překlady - na druhé chyběli 3 řady, které se dozdili následující pátek. Překlady a dozdění jedné řady nad překlady probíhal následujcí týden.

Celkem tedy trval vyzdít kompletní dům od založení pod věnec za cca týden práce od 8 do 16:00 hodin. Zdít dneska znovu, určitě by to šlo ještě o půlku zkrátit. Opravdu na tom nic není, zdění na pěnu jde rychle od ruky. Cca od 7 řady už doporučuji pojízdné hliníkové lešení, usnadní do práci a námahu.

Překlady se ukládali do cca 8 mm lože tepelné malty, cc 4mm padli nad překlady. To jsem dělal tím stylem, že jsem stahoval maltu od první cihly z levé strany překladu k první z pravé strany. Tím jsem docílil přesné roviny. Je to podobný způsob, jako když se zakládá první řada :-) Jen na 3,5 m dlouhý překlad to nešlo použít, takže klasicky jednu po druhé.

Pro jednodušší práci jsem objednal již hotové věncovky na www.vencovky.cz . Bohužel, jak se ukázalo, broušená cihla není tak přesný materiál a po 12 řadách cihel se to nahoře ukáže. Jednoduše nešlo vencovky položit na cihlu, přilepit pěnou dle návodu a postupně svazovat s podélným roxorem. Tvarovky jsem pokládal na maltu ve třech místech tvarovky, vyrovnal do roviny a zbytek jsem dopěnil pěnou. Nejhorší bylo vkládání výztuže a svazování nahoře na věnci. Dneska bych tvarovky věncovky na cihlu určitě nepoužil, byl to akorát přesný opak usnadnění práce. Celkem jsem na věnci ztrávil 5 dní práce a vyplácal zbytečné 2 dny dovolené - tlačil čas na zalití a měl jsem i termín na montáž vazníků. 

Na svázání s kari košem jsem použil již hotové úvazky a udělal jsem si na AKU vrtačku háček, který posloužil místo spirálového vazače.

Zalití věncovek proběhlo pomocí pumpy. Tímto bych poděkoval společnosti iBeton z Havlíčkova Brodu za kompletní dodání betonu při stavbě našeho RD. Jako jediní v okolí disponují pumpou na beton.

Nutkno podotknout, že při betonáží nebylo na rameni pumpy spomalovací koleno, které zapoměli v betonárce a kromě jednoho rohu, který se posunul asi o 1 cm ven, se tvarovky ani nehly.

Veškeré dořezy, které jsem vypěnil, jsem cca 2 cm vyřízl dovnitř zdiva a zaházel maltou.

Pokračování zase příště. Stavbě zdar !


Založení zdiva a zdění

$
0
0
Založení zdiva a zdění

Tak po položení izolace jsme domluvili založení od Porothermu, čehož vůbec nelitujeme. Dne 16.5. jsme začli. Vše jsme měli nachystáno a vše šlo krásně od ruky.

Od 8 do 2 jsme měli hotovo. Vyslechli si všechna doporučení a těšili se až začneme. Další den už jsme nastartovali pěnu (lepidlo DryFix500kč/bal) a pokračovali. Nejlepší je pořídit další pistol na další pěnu, kterou jsme dokoupili (tu obyčejnou 90kč/bal) do dořezů a taktéž pila "aligátor" byla dobrá volba. Porotherm nám neřekl, že půlky v rozměru T30 Profi DryFix nedělají neboli, že v prosinci, když jsme cihli kupovali, ještě nebyli k dostání ?! Proto dořezy. Pak už vše šlo jako po drátkách. Za chvíli jsme dostali vše plně do rukou a za 14dní bylo nachystáno (zdil jsem sám, občas pomohli kamarádi) pro stropy. 

Jelikož nám ještě zůstal traktor, využili jsme ho na pokládku překladů. Svařil jsem takové "vidle" díky kterým byli i 3,5m dlouhý mazlíci sranda.

Dozdili jsme pod věnec a začali se stropem... POT nosníky a miako vložky se zdály jako sranda, ale jejich podepření tak jednoduché nebylo... více v dalším článku :-D

Miako strop + komín

$
0
0
Miako strop + komín

Po dozdění jsme se vrhli na komín, který jsem už chtěl mít hotový, abych nemusel šalovat zbytečně otvor. Komín jsem zvolil ten nejlevnější, protože nebude plnit zásadní úkol vytápění. Komplet komín včetně všeho na komin-levne.cz. Naprostá pohoda se skládáním a zděním.

Dále se muselo dobře podepřít. Kulatiny se koupily na pile jako odpad... díky kůrovci byla cena směšná. Jako trámky jsme koupili pozednice, které se později využijí. Vše se nařezalo na míru a sešroubovalo, dále se položil therpapír, aby voda odtekla. Na zdivo se položila ipa a vyzdili věncovky. Naplánovali jsme brigádku na skládání miako vložek, což bylo super, za 4h byl strop položen i s přeskládáváním a dořezy. Dále s pokládkou HEB nosníku na schodiště pomohli také kamarádi. 

Teď už se jen vázalo a vázalo a vázalo.... železo peklo naštěstí skončilo a dodělalo se bednění nad garáží a schodištěm. Poté stačilo zabetonovat.

BRAMAC představuje další technologickou inovaci AERLOX

$
0
0
BRAMAC představuje další technologickou inovaci AERLOX

BRAMAC, lídr na trhu střešních systémů, uvádí na trh novou betonovou tašku Classic AERLOX. Díky kombinaci optimalizovaného designu a upravené výrobní receptury se tento model střešní tašky vyznačuje o 30 % procent nižší hmotností než srovnatelné modely. AERLOX představuje skvělou technologickou inovaci, která obohatí domácí nabídku se střešními krytinami.

K výrobě betonových střešních tašek je zapotřebí voda, cement a písek. Díky kombinaci optimalizace tvaru tašky, použití velmi kvalitního cementu a speciálního kameniva je zajištěno snížení hmotnosti tašky a přitom je zachována požadovaná pevnost. Výsledkem je Classic AERLOX, který je o 30 % lehčí než srovnatelná betonová taška.

Model tašky Classic AERLOX je opatřen vyspělou povrchovou úpravou Protector PLUS s použitím vrstvy mikrobetonu. Tím je zaručena dlouhodobá stabilita původní barevnosti. Samozřejmě i tento model splňuje normou požadované vlastnosti betonových tašek, jako jsou především tvarová stálost, pevnost a mrazuvzdornost.

Hlavním benefitem novinky Classic AERLOX je nízká hmotnost. Pokládka tohoto modelu je tak méně fyzicky náročná a z toho vyplývají i nižší náklady na manipulaci. Díky nízké hmotnosti je taška Classic AERLOX vhodnou volbou pro rekonstrukce střech, u kterých je nosnost krovu limitována.

„Společnost BRAMAC je součástí nadnárodní skupiny BMI Group. Zázemí silné globální společnosti ji umožňuje využívat know-how z celého světa, podílet se na nejmodernějším technologickém vývoji a testování výrobků. Díky investicím BMI Group přichází BRAMAC pravidelně na trh se špičkovými výrobky a drží si náskok před konkurencí. Novinka Classic AERLOX spojuje technologickou inovaci, elegantní a nadčasový design, ale také vyspělou povrchovou úpravu. Představuje alternativou pro investory, kteří potřebují při rekonstrukci střechy odlehčit původní konstrukci krovu, a nechtějí se vzdát tradiční skládané krytiny,“ říká k novince Petra Sinkulová, vedoucí marketingu společnosti BRAMAC.

Classic AERLOX byl vyvíjen jako standardní součást Inteligentního střešního systému BRAMAC. Profil tašky odpovídá modelové řadě Classic a disponuje velmi propracovaným systémem originálních střešních doplňků. I na krytinu Classic AERLOX se vztahují nadstandardní záruky BRAMAC. Výrobce nabízí 30letou záruku na kvalitu a mrazuvzdornost betonových střešních tašek BRAMAC. Dle vybraných střešních doplňků pak mohou zákazníci získat i 10 nebo 15letou záruku na funkčnost střešního systému.

vaha


Více na www.bramac.cz

Hydroizolace a zdění nosných zdí

$
0
0
Hydroizolace a zdění nosných zdí

Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

Už v průběhu tvrdnutí desky jsme začali s natavováním hydroizolací pod zdi a také na střechu zakoupeného dřevěného zahradního domku na nářadí (Lora 3x3). Manželka pod vše natřela válečkem asfaltový lak a pak jsme společně natavovali PB hořákem. Dávali jsme pod zdi celé 1m pásy, stačila nám 10kg bomba a ještě zbylo.

Cihly jsem objednával po dlouhých výběrech zavčasu v první půlce března, ale i tak nebylo dodání bez problémů. Původně jsem chtěl objednat materiál u DEKu, jak je propagováno na videích ze svépomocí živě. Ani napočtvrté ale nebyli schopni se přiblížit první indikativní nabídce z 2017 (zvýšení cen Porothermu od té doby do toho nepočítám). Až na popáté, když jsem dodal konkurenční nabídku šlo slevit ještě 30 tisíc a podhodit tak konkurenci. Na to jsem ale pánům řekl, že se měli snažit hned od začátku. Místní Stavmat nabídl mnohem lepší podmínky, i když cenově byl nepatrně nad DEKem, hned napoprvé. Nabídl možnost skladování materiálu v jejich skladu a postupné navážení až bude potřeba, což se nám celkem hodilo. Materiál byl od Porothermu, obvodové zdivo plněné minerální vatou bez dalšího zateplování, garáž v ploše domu oddělená také zdivem s vatou 30. Vnitřní nosné zdivo z AKUsticky izolačních cihel. Obvodové zdivo bylo založeno na soklu z 30 TS Profi, zbytek byly 38 T Profi, Překlady do oken roletové Vario UNI se schránkami. Přestože byla objednávka včas, tak dodání cihel plněných vatou byl velký problém, soklové 30 TS se nakonec do půlky května sehnat podařilo, ale 30 T se nepodařilo do konce května sehnat vůbec, tak je nakonec garáž oddělena standardními broušenými cihlami bez vaty.

Na 1.6. byl domluven technik Porothermu na pomoc se založením. Díky objednávce cihel s vatou nám dal obchoďák porothermu slevu 50% na pomoc se založením. Během 5 hodin byly založeny veškeré nosné a obvodové zdi (cca 70 m zdí). Práce s technikem šla dobře a rychle, i když následně jsme zjistili, že v jedné části obvodové stěny (cca 4m) je založení lehce vykloněno ven z domu. Vše ostatní ale bylo super a ty 4m jsme trochu poladili flexou. Po založení přijeli na týden na výpomoc brácha a bratranec a během tohoto týdne jsme zvládli s manželkou ve čtyřech obvodové a nosné zdi až po překlady + uložení všech překladů a roletových schránek. Překlady jsme dávali z pojízdného lešení z půjčovny a byla to celkem bojovka, zejména 325cm u garáže. Překlady si s námi přišel vychutnat kamarád, abychom na to byli 4 chlapy, manželka nás jistila zespoda a podávala. Zbylé zdění až pod věnec (2 vrstvy) jsme už pak dodělali s manželkou sami.

Vše jsme lepili na pěnu a byla to dobrá volba. Jen to chce velmi pečlivě čistit pistole na pěnu, aby náplně dobře dosedali na šroubení. Občas i po dobrém vypláchnutí čističem bylo třeba kuličku ve šroubení, která dělá protitlak náplně, před našroubováním rozpohybovat hřebíkem. Pěna dávaná ke zdivu zdarma nám ale rozhodně nestačila i když jsme nijak neplýtvali a museli jsme ještě jednou tolik pěny dokoupit.

Zdění broušených cihel šlo dobře, ale celkem stabilní rozměr cihel byl bohužel jen ten broušený. Přesně pravý úhel ve všech rozích cihly měla málokterá, takže pak často nešly buď na doraz k sobě nebo se na doraz daly, ale jeden roh nepatrně vystupuje z plochy zdi a ta pak není bohužel úplně rovná. Na dořezy jsem koupil pilu Alligator DWE398 a byla to dobrá volba – jde to s ní dobře a řeže listem na cihly i dřevo. Po stavbě jí pak pošlu dál. Koupil jsem také dvoje manipulační kleště na cihly a výborně slouží – žádné ohýbání až k zemi pro cihly a žádné odřené a skřípnuté prsty

A ještě jedno doporučení na závěr – nezapomínejte často měřit kolmost stěn zejména okolo dveří. Trochu jsme to podcenily a máme teď jedny terasové dveře do tvaru „A“ asi o 3 cm. Jak ty cihly nejsou v žádném směru zcela pravoúhlé, tak to okem odhalíte, až když je to hotové.

Věnec

$
0
0
Věnec

Původně jsme měli domluvené provedení věnce stavební firmou za cca 60 tis. Kč, ale ti nakonec řekli, že na to nemají čas (oblíbená výmluva při stavění, jak už jsme zjistili), a že si to máme zajistit sami. Tak jsme se do toho pustili.

Zabralo nám to přibližně týden práce po odpoledních po práci a o víkendu. Na obvodové zdivo 38 jsem na pěnu nalepil věncovky z obou stran vyvázeného železa. Kde byli nosné zdi tenčí, tak jsme to obednili.

Třmínky 8 a roxory 12 jsem si nechal nařezat a naohýbat a společně s dřevotřískovými deskami 15mm nechal přivézt. Koupil jsem jeden vazač a 2 tis. drátků na  vyvázání. Já jsem vyvazoval s akuvrtačkou s háčkem, ale s vazačem to bylo trochu jednodušší a lépe se na místa dostávalo. Po vyvázání částí na zemi na kozách, jsme to za pomoci souseda dali na zdi (kde už byla jedna strana z věncovek) a pokračovali ze žebříků nahoře. Pak jsme dozdili druhou část věncovek, případně obednili užší části. Bednění byly hladké dřevotřískové desky 82x250 s pery a drážkami, které jsem nechal podélně rozpůlit. Ke zdi jsem je přivrtal na hmoždinky a seshora na ně po metru nasazoval naohýbané roxory 8 do tvaru U, aby se mi to nerozvalilo do stran. Pak už jsme jen doladili a vypodložkovali, aby se železo nedotýkalo stěn a čekali jsme na objednanou pumpu s betonem. S pumpou to bylo rychlé a jednoduché a se zpomalovacím kolenem to šlo dobře. Za hodinu bylo hotovo a už jsme jen dohladili povrch betonu. Jeden zádrhel ale přeci jenom byl a to ten, že se ke mně nedostala informace, že posledních 500 litrů betonu pumpa nedokáže vytlačit ramenem a já měl rezervu jen 250 litrů. Takže zbytek betonu šel na plachtu a kousek věnce jsme tam museli kýblovat. Nakonec nezbyla ani rezerva a vyšlo to úplně přesně 4 m3. Po nějakém tom kropení ve vedrech a týdnu tvrdnutí jsem odbednil a jsme s výsledkem spokojeni a ještě jsme ušetřili asi 20 tisíc.

Zdění prvního patra

$
0
0
Zdění prvního patra

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků, které nakonec dodával Kalksandstein. Bloky na nosné zdivo jsou tlusté 175 mm a na příčky potom 115 mm. Bloky mají elektroinstalační kanály, rohy se dělají natupo na nerezové kotvy a barák je navržený z větší části v modulu - bez potřeby řezání.

První řada zdiva je kvůli přerušení tepelného mostu od desky vytvořená z Ytongu static. Se zakládáním jsme neměli žádné zkušenosti a protože jsem byl dodavatelem cihel ujištěný o faktu, že založení musí být absolutně přesné, tak jsme tak jsme na stavbu poprvé povolali profíky. Dva zedníci a já s manželkou jsme to stihly za den. Po pořádném rozměření a ustavení rohů začali chlapi se zakládáním. Natáhli si provázky, já jsem jim míchal maltu a žena za nivelákem kontrolovala výšku. Ukázalo se, že moje představa o dokonalé rovině se určitě nesplní, protože ytongy byly všechno, jenom ne přesné. Každá cihla měla buď bříško, nebo prohlubeň a i když se chlapi hodně snažili, tak výsledek nebyl nic moc. Po přeměření hotové první řady jsem naznal, že takhle to asi nepůjde a celou první řadu jsme pomocí nástroje vytvořeného z plátků strojní pily na kov a vodítek z jeklu přebrousili do dokonalé roviny. Toto byla asi nejhnusnější práce, jakou jsme zatím na stavbě dělali.

V tomto stavu stavba přečkala zimu a na jaře 2018 jsme začali se zděním z VPC. Jelikož jsme si včas nesehnali žádného zedníka, tak jsem se do toho pustil sám. Naštěstí to není žádná věda. K cihlám byl dodaný dávkovací vozíček na lepidlo, takže stačilo přejet spodní cihly a na ně klást další. Metodou pokus omyl jsem se zdít celkem rychle naučil a baráček začal konečně růst. Jelikož nebylo po ruce ani dostatek pomocníků, tak jsem průběžně zdil někdy sám, někdy s pomocníky. Zdění mi šlo sice docela pomalu, protože jsem se snažil neustále hlídat rovinnost i kolmost zdiva, ale celkový výsledek stojí za to. Velkým zklamáním se ukázala přesnost bloků, která nebyla podle mých představ a bylo nutné cihly často hodně korigovat paličkou. Totální nasrá.. nastalo u systémových půlek, které jsou pro mě nepochopitelně o 1 mm větší než celé bloky a dělají ve zdivu jenom paseku a nebojím se říct bordel.

Po vyzdění obvodových zdí do plné výšky jsme osadili, nadezdili a podepřeli překlady a začali jsme zdít vnitřní zdi a příčky. Vnitřní zdi jsme si už zakládali sami a to za pomocí doma dělané primitivní zakládací sady. Zakládání bylo vpohodě a nic nebránilo vyzdít celý vnitřek a mít stavbu připravenou na stropy.

Celkově bylo zdění sice pomalá, ale celkem zábavná práce a hlavně velmi dobrá posilovna. Preciznost při zdění se nám snad vrátí při omítání a obkládání. Zklamáním byla již zmiňovaná přesnost bloků, ze kterých se dá při troše snahy udělat krásně rovná zeď, jenomže zeď, která je z jedné strany krásně zarovnaná a hladká, tak je z druhé strany viditelně hrbolatá (není to asi nic hrozného,vodováha říká že je to"cajk" ale pro strojařovo oko je to velmi dráždivé).

Hrubá stavba

$
0
0
Hrubá stavba

Zdravím všechny stavebníky. Po skoro dvou měsících opět nějaké info. Beton dostatečně vyzrál, takže jsem přichystal desku na stavbu domečku. Stačily k tomu pouze 3 role lepenky, použil jsem tu lepší už i s hliníkem a dva kýble penetráku, váleček, plynová bomba a hořák. Role jsem rozpůlil a nalepil jen po obvodu základové desky, nic složitého.

No a stavba mohla vypuknout, v 8h ráno dofrčel jako první majitel stavební firmy NOVAHAUS, pak jeřáb, auto s návěsem a na něm náš domeček, pak zbytek řemeslníků. Po krátkém měrění se brnkli stěny, aby byly do úhlu a začala neskutečná show velmi šikovných a sehraných lidiček, kterým i tímto moc děkuji, protože to byl opravdu neskutečný koncert.

Domeček i s vazníkama stál za 4h40min. Vše pořádně ukotvili, přišrubovali zpantovali a šlo se na střechu. Střecha trvala 3 dny mírným tempem a to už jsem přidal ruku k dílu i já. Popisovat práci na střeše nebudu, stejně bych na něco určitě zapomněl. Hrubá stavba stála komplet za 6 dní, klobouk dolů, tuto firmu doporučuji všem a chválím je kudy chodím, opravdu dobrá práce. Za 3 týdny přijedou montovat okna :-).


Jaké tašky na novou střechu?

$
0
0
Novinka Classic AERLOX je vhodná pro rekonstrukce střech, které mají limitovanou nosnost krovu

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku nové střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Dům bude lépe chráněn před extrémními výkyvy počasí. Co na střechu?

Mezi stavebníky roste v posledních letech obliba betonových tašek. Vybrali jsme dva modely, které spojují klasický šarm s celou řadou praktických benefitů.

Vsaďte na kvalitní značku
Modely Classic Protector PLUS a Classic AERLOX pocházejí z portfolia značky BRAMAC. Ta se těší u profesionálů i laické veřejnosti skvělému renomé, a to díky špičkové kvalitě výrobků, technologickým inovacím a spolehlivému zákaznickému servisu.

BRAMAC vyrábí své betonové tašky z prvotřídních surovin. Na jejich kvalitu a mrazuvzdornost tak poskytuje 30letou zárukou. Všechny modely betonových tašek jsou vyvíjeny jako standardní součásti Inteligentního střešního systému BRAMAC a disponují velmi propracovaným systémem originálních střešních doplňků. Zákazník může získat i 15letou nadstandardní záruku na funkčnost celého střešního systému.

Tašky se špičkovou povrchovou technologií
Střešní krytina by neměla splňovat pouze estetické požadavky. Měla by vyhovovat i všem nárokům na funkčnost tak, aby střecha poskytovala ochranu a bezpečí. Toto vše nabízí střešní taška Bramac Classic Protector PLUS. Charakterizuje ji velmi dlouhá životnost a vysoká mechanická odolnost. V ochranné funkci střechy hraje důležitou roli povrchová úprava střešních tašek. Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u tašky s technologií Protector PLUS je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký a na první pohled atraktivní povrch. Toto vše zvyšuje ochranou schopnost krytiny před usazováním mechů, nečistot a řas a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.

Řešení pro krovy s limitovanou nosností
Stav krovu ovlivňuje výběr krytiny vhodné pro rekonstrukci střechy. BRAMAC nabízí od letošního roku betonovou tašku Classic AERLOX, novinku, která je o 30 % lehčí než srovnatelná betonová taška. Proto je tento model vhodný pro rekonstrukce střech s limitovanou nosností krovu. Nižší hmotnosti bylo dosaženo díky kombinaci optimalizace tvaru tašky, použití velmi kvalitního cementu a speciálního kameniva. Samozřejmě, tento model splňuje normou požadované vlastnosti betonových tašek, jako jsou především tvarová stálost, pevnost a mrazuvzdornost. Také Classic AERLOX je opatřen vyspělou povrchovou úpravou Protector PLUS s použitím vrstvy mikrobetonu.

Oba typy betonových tašek mají elegantní a symetrický profil modelové řady Classic, který sluší tradičně vyhlížejícím domům i moderním novostavbám s jednoduššími tvary. Vaše nová střecha se stane přirozenou součástí okolní zástavby, ale hlavně bude poskytovat spolehlivou ochranu před vnějšími klimatickými vlivy.

Strop papundeklowy

$
0
0
Jako proložka na vajíčka

Po úspěšném dokončení zdiva v přízemí a neúspěšném vyjednávání s bankou jsme pokročili ke tvorbě stropu. Bratr, který souběžně staví s námi, mne navedl na stropní sytém Rectolight (dřevotřískové vložky + betonové trámce). Původně měl být strop Velox, ale vzhledem k tomu, že tento polský strop vyšel cca o 50 tis. levněji, jsme přehodnotili původní záměr a nechali jsme pouze zateplený věnec Velox.

Do týdne jsem měl na mailu hotovou cenovou nabídku včetně kladečského plánu, dodatečné změny byly zapracovány cca do tří dnů. Další nezanedbatelnou výhodou bylo, že strop byl skladem, takže do tří dnů od objednávky nám ho dovezli. Den před dodávkou volala paní z Rectoru, že bohužel jim nedojely požadované nosníky, ale že nám může poslat delší a ty se na místě zkrátí. Jako kompenzaci jsme dostali dopravu a skládní rukou zdarma. Super přístup. Celý náš strop (180m2) se vešel na jednu Liazku, veškeré stropní vložky byly na dvou paletách. Pan řidič byl borec a více jak polovinu trámců nám naskládal na zdivo, takže nám tím ušetřil hodně práce. Nejdelší trámce (5,5m) měly kolem 80 kg, takže ani práce s nimi nebyla tak hrozná. Jednu celou sobotu nám trvalo ve 3 lidech, než jsme trámce uložily na svá místa, tři odpoledne trvalo podepření trámců. Další sobotu jsme naskládali vložky a roznosili kari sítě. Jelikož jsou vložky lehké, tak mi je moje drahá podávala ze spodu a já je kladl na svá místa. Poté se už jen vázalo a vázalo. Tradičně nám nevyšly kari sítě, takže jsem ještě jel pro 4 do stavebnin. Nevím, jestli to byl účel, ale vložky byly spočítány tak přesně, že nám na konci zbyla 1 (!). Celkově hodnotím strop Rectolight hodně pozitivně, jen čela by mohli vyrábět ze stejné dřevotřísky, jako vložky. Po dvou lehčích deštích došlo k degradaci materiálu a bylo nutné je přilepit montážní pěnou.

Po obvodu jsme použili zateplený věnec Velox a to byla paráda. Za dvě hodiny bylo bednění věnce hotové a tempo nebylo nijak vražedné. Na zateplenou desku se nacvkakla spona a ta se usadila na obvodové zdivo, takže rychlovka.

Než jsme strop zalili betonem, tak se u nás vystřídala snad polovina vesnice. Všichni se došli podívat, co to je za zvláštní systém. Nejblíže bych ho charakterizoval jako obrovskou proložku na vajíčka. Na zabetonování jsme si pozvali kamaráda, co má stavební firmu, protože jsem si netroufl se s tím patlat sám. V 8 dojeli 3 borci, měli vybrační lať, laserový výškoměr a jedny hrábě. V těsném závěsu za nimi naše oblíbené čerpadlo na beton a mix. Jediné prostoje co byly, tak když se čekalo, než se otočí s mixem na betonárnu a zpět. Ve 12 hodin jsem měl už i uklizené. Po odbednění otvorů musím říct, že vibrační lať je naprosto skvělá věc.

Střecha

$
0
0
Střecha

Na střechu jsme si sami netroufli, proto jsme práci zadali soukromníkovi. Naše plocha střechy je velká, celkově 258 m2, proto jsme chtěli najít variantu tašek, které budou kvalitní, ale přitom by nás nezruinovaly.

Zvolili jsme KMB Rota (velkoformátové betonové tašky). Střecha vypadá moc pěkně a docela se nám líbí i netradičnost :)

Začali jsme v červnu a konec byl v srpnu 2018.

Podkroví z betonu

$
0
0
Podkroví z betonu

Celou dobu, co jsme stavěli přízemí, jsem přemýšlel, jak budeme dostávat materiál do patra, protože jsem nemohl nikde blízko sehnat vhodný vrátek. Na poslední chvilku na mě sedla štěstěna, protože v den betonování stropu se objevil vrátek cca 5 km od nás. 4 dny po betonáži stropu už byl výtah svařen na svém místě a já mohl vesele pokračovat. 

Vzhledem k tomu, že palety s Izoblokem jsou posládány poměrně dost na vysoko, navíc strop by se měl zatěžovat až po třech týdnech, jsem se rozhodl, že tvárnice odvozím ručně pomocí našeho nového peklostroje. Zátěžová zkouška dopadla dobře a já mohl vozit tvárnice nahoru. Najednou jich "klec" pojmula 15, takže to vcelku hezky odsýpalo. Metodou postupného navážení jsem založil první řadu, kterou jsme zalili betonem (stejně jako u přízemí). Dále jsme postavili další tři řady, ty jme proložili roxory a to celé se zalilo betonem z čerpadla (opět naše oblíbené čerpadlo za auto), tentokrát padlo 5,5m3, takže pohoda.

Dál jsem navážel, stavěl a betonovalo se už jen z míchačky. Dalo nám to zabrat, ale díky pomoci kamarádů a obou otců se dílo podařilo. Největší obavy jsem měl ze stavby štítů, ale nakonec to nebylo tak hrozné. Nicméně to byla poměrně náročná práce, protože veškerý beton šel nahoru v kýblech.

Po měsíci od zabetonování stropu máme hotové i 2.NP.

V mezičase dojel Pan Schodař udělat schody a to byla paráda - v neděli dojel, postavil část bednění, v pondělí ho dodělal, začal dělat armaturu, v úterý doladil a ve středu jsme měli hotové schody - spokojení jako želvy.

Příčky, komín, okna

$
0
0
Příčky, komín, okna

Musíme se přiznat, že na příčky padlo hodně sprostých slov, zvlášť při zakládání.:)

Zdili jsme z příčkovek Porotherm 14 a lepili na pěnu Dryfix, stejně jako obvodové zdivo.

Se zakládáním příček jsme začli při svátcích v červenci.

Příčky jsme dodělali až v srpnu. Měli jsme problém s tím, že nám skoro 2 palety nevyšly a museli jsme ještě dokupovat.

Komín nám postavil kominík a okna máme od firmy PFT Okna - od nich rovněž hlavní dveře a garážové sekční vrata.

Montované domy z keramzitbetonu: rychlost dřevostavby a pevnost cihly!

$
0
0
Montované domy z keramzitbetonu: rychlost dřevostavby a pevnost cihly!

Pro stavbu svého vysněného domu můžete zvolit různé technologie a stavební systémy. Každý z nich obvykle přináší nějaká pozitiva, kvůli kterým se pro ně stavebníci nakonec rozhodnou. Často narážíme na dva tábory s různými názory. Jedni si nemohou vynachválit výhody dřevostaveb, ti druzí zase nedají dopustit na cihlu. Důvodů proč zvolit jeden či druhý systém je opravdu mnoho… Ale proč je nespojit do jednoho stavebního systému, který bude mít to nejlepší z dřevěné i cihelné stavby?!

Přesně takovým spojením výhod se vyznačují montované domy z lehkého keramického betonu od Dům jedním tahem (DJT). Jsou to domy z pevného keramického materiálu, který má skvělé tepelně-izolační vlastnosti a klima obdobné jako u cihlových domů. Výstavba hrubé stavby ale na rozdíl od domu z cihel zabere na připravené základové desce jen 2 dny u bungalovu a u patrového domu pouhé 4 dny stavební dny! Navíc se jedná o stavební technologii s minimem mokrých procesů, takže dům nemusí "vymrznout" přes zimu a lze se do něj nastěhovat ihned po jeho dokončení, což může být už za 6 měsíců od započetí výstavby.

Domy jedním tahem ale přináší mnohem více výhod:

  • Dostavba Domu jedním tahem svépomocí je snazší, než u jiných systémů. Tyto domy mají totiž uvnitř dílců již připravené vytrubkování i krabičky pro elektroinstalaci, prostupy a drážky pro rozvody vody a plynu. Rozvedení sítí po domě je tak méně náročné. Keramický beton je navíc snadno opracovatelný, takže ani případné dodatečné úpravy rozvodů v rozestavěném domě nejsou problémem.
  • Stěny jsou tak hladké, že nejsou potřeba omítky, stačí jen sádrová stěrka – ušetříte čas, námahu i peníze!
  • Příčky i obvodové stěny jsou tenčí, než u cihlového domu, což přináší více prostoru pro vaši rodinu. U domu se základovou deskou představuje rozdíl v užitné ploše více než 11 m2, což je 1 malý pokoj!
  • DJT přináší nízké energetické náklady díky skvělým izolačním vlastnostem.
  • Na rozdíl od některých hyper-trendy staveb přežijí DJT vaši hypotéku a budou tu i pro další generace. Pevnost a trvanlivost keramického betonu jsou stejné jako u betonu běžného.
  • Ekologické a zdravé bydlení – keramický beton je 100% přírodní materiál!

Chcete ještě více výhod?

S DJT navíc získáte i skvělé služby:

  • Možnost výběru z 33 typových domů v úsporném, nízkoenergetickém i pasivním standardu.
  • Typový projekt ZDARMA - zpoplatněny jsou jen individuální úpravy projektu.
  • Získáte také příspěvek na vyřízení ohlášení stavby.
  • Garance pevné ceny - žádné neschválené vícenáklady!
  • Možnost návštěvy již obydlených domů či probíhajících staveb.
  • A další...

Máte otázky? Podívejte se na web www.dumjednimtahem.cz.

Hydroizolace a zdění nosných zdí

$
0
0
Hydroizolace a zdění nosných zdí

Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

Už v průběhu tvrdnutí desky jsme začali s natavováním hydroizolací pod zdi a také na střechu zakoupeného dřevěného zahradního domku na nářadí (Lora 3x3). Manželka pod vše natřela válečkem asfaltový lak a pak jsme společně natavovali PB hořákem. Dávali jsme pod zdi celé 1m pásy, stačila nám 10kg bomba a ještě zbylo.

Cihly jsem objednával po dlouhých výběrech zavčasu v první půlce března, ale i tak nebylo dodání bez problémů. Původně jsem chtěl objednat materiál u DEKu, jak je propagováno na videích ze svépomocí živě. Ani napočtvrté ale nebyli schopni se přiblížit první indikativní nabídce z 2017 (zvýšení cen Porothermu od té doby do toho nepočítám). Až na popáté, když jsem dodal konkurenční nabídku šlo slevit ještě 30 tisíc a podhodit tak konkurenci. Na to jsem ale pánům řekl, že se měli snažit hned od začátku. Místní Stavmat nabídl mnohem lepší podmínky, i když cenově byl nepatrně nad DEKem, hned napoprvé. Nabídl možnost skladování materiálu v jejich skladu a postupné navážení až bude potřeba, což se nám celkem hodilo. Materiál byl od Porothermu, obvodové zdivo plněné minerální vatou bez dalšího zateplování, garáž v ploše domu oddělená také zdivem s vatou 30. Vnitřní nosné zdivo z AKUsticky izolačních cihel. Obvodové zdivo bylo založeno na soklu z 30 TS Profi, zbytek byly 38 T Profi, Překlady do oken roletové Vario UNI se schránkami. Přestože byla objednávka včas, tak dodání cihel plněných vatou byl velký problém, soklové 30 TS se nakonec do půlky května sehnat podařilo, ale 30 T se nepodařilo do konce května sehnat vůbec, tak je nakonec garáž oddělena standardními broušenými cihlami bez vaty.

Na 1.6. byl domluven technik Porothermu na pomoc se založením. Díky objednávce cihel s vatou nám dal obchoďák porothermu slevu 50% na pomoc se založením. Během 5 hodin byly založeny veškeré nosné a obvodové zdi (cca 70 m zdí). Práce s technikem šla dobře a rychle, i když následně jsme zjistili, že v jedné části obvodové stěny (cca 4m) je založení lehce vykloněno ven z domu. Vše ostatní ale bylo super a ty 4m jsme trochu poladili flexou. Po založení přijeli na týden na výpomoc brácha a bratranec a během tohoto týdne jsme zvládli s manželkou ve čtyřech obvodové a nosné zdi až po překlady + uložení všech překladů a roletových schránek. Překlady jsme dávali z pojízdného lešení z půjčovny a byla to celkem bojovka, zejména 325cm u garáže. Překlady si s námi přišel vychutnat kamarád, abychom na to byli 4 chlapy, manželka nás jistila zespoda a podávala. Zbylé zdění až pod věnec (2 vrstvy) jsme už pak dodělali s manželkou sami.

Vše jsme lepili na pěnu a byla to dobrá volba. Jen to chce velmi pečlivě čistit pistole na pěnu, aby náplně dobře dosedali na šroubení. Občas i po dobrém vypláchnutí čističem bylo třeba kuličku ve šroubení, která dělá protitlak náplně, před našroubováním rozpohybovat hřebíkem. Pěna dávaná ke zdivu zdarma nám ale rozhodně nestačila i když jsme nijak neplýtvali a museli jsme ještě jednou tolik pěny dokoupit.

Zdění broušených cihel šlo dobře, ale celkem stabilní rozměr cihel byl bohužel jen ten broušený. Přesně pravý úhel ve všech rozích cihly měla málokterá, takže pak často nešly buď na doraz k sobě nebo se na doraz daly, ale jeden roh nepatrně vystupuje z plochy zdi a ta pak není bohužel úplně rovná. Na dořezy jsem koupil pilu Alligator DWE398 a byla to dobrá volba – jde to s ní dobře a řeže listem na cihly i dřevo. Po stavbě jí pak pošlu dál. Koupil jsem také dvoje manipulační kleště na cihly a výborně slouží – žádné ohýbání až k zemi pro cihly a žádné odřené a skřípnuté prsty

A ještě jedno doporučení na závěr – nezapomínejte často měřit kolmost stěn zejména okolo dveří. Trochu jsme to podcenily a máme teď jedny terasové dveře do tvaru „A“ asi o 3 cm. Jak ty cihly nejsou v žádném směru zcela pravoúhlé, tak to okem odhalíte, až když je to hotové.


Věnec

$
0
0
Věnec

Původně jsme měli domluvené provedení věnce stavební firmou za cca 60 tis. Kč, ale ti nakonec řekli, že na to nemají čas (oblíbená výmluva při stavění, jak už jsme zjistili), a že si to máme zajistit sami. Tak jsme se do toho pustili.

Zabralo nám to přibližně týden práce po odpoledních po práci a o víkendu. Na obvodové zdivo 38 jsem na pěnu nalepil věncovky z obou stran vyvázeného železa. Kde byli nosné zdi tenčí, tak jsme to obednili.

Třmínky 8 a roxory 12 jsem si nechal nařezat a naohýbat a společně s dřevotřískovými deskami 15mm nechal přivézt. Koupil jsem jeden vazač a 2 tis. drátků na  vyvázání. Já jsem vyvazoval s akuvrtačkou s háčkem, ale s vazačem to bylo trochu jednodušší a lépe se na místa dostávalo. Po vyvázání částí na zemi na kozách, jsme to za pomoci souseda dali na zdi (kde už byla jedna strana z věncovek) a pokračovali ze žebříků nahoře. Pak jsme dozdili druhou část věncovek, případně obednili užší části. Bednění byly hladké dřevotřískové desky 82x250 s pery a drážkami, které jsem nechal podélně rozpůlit. Ke zdi jsem je přivrtal na hmoždinky a seshora na ně po metru nasazoval naohýbané roxory 8 do tvaru U, aby se mi to nerozvalilo do stran. Pak už jsme jen doladili a vypodložkovali, aby se železo nedotýkalo stěn a čekali jsme na objednanou pumpu s betonem. S pumpou to bylo rychlé a jednoduché a se zpomalovacím kolenem to šlo dobře. Za hodinu bylo hotovo a už jsme jen dohladili povrch betonu. Jeden zádrhel ale přeci jenom byl a to ten, že se ke mně nedostala informace, že posledních 500 litrů betonu pumpa nedokáže vytlačit ramenem a já měl rezervu jen 250 litrů. Takže zbytek betonu šel na plachtu a kousek věnce jsme tam museli kýblovat. Nakonec nezbyla ani rezerva a vyšlo to úplně přesně 4 m3. Po nějakém tom kropení ve vedrech a týdnu tvrdnutí jsem odbednil a jsme s výsledkem spokojeni a ještě jsme ušetřili asi 20 tisíc.

Zdění prvního patra

$
0
0
Zdění prvního patra

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků, které nakonec dodával Kalksandstein. Bloky na nosné zdivo jsou tlusté 175 mm a na příčky potom 115 mm. Bloky mají elektroinstalační kanály, rohy se dělají natupo na nerezové kotvy a barák je navržený z větší části v modulu - bez potřeby řezání.

První řada zdiva je kvůli přerušení tepelného mostu od desky vytvořená z Ytongu static. Se zakládáním jsme neměli žádné zkušenosti a protože jsem byl dodavatelem cihel ujištěný o faktu, že založení musí být absolutně přesné, tak jsme tak jsme na stavbu poprvé povolali profíky. Dva zedníci a já s manželkou jsme to stihly za den. Po pořádném rozměření a ustavení rohů začali chlapi se zakládáním. Natáhli si provázky, já jsem jim míchal maltu a žena za nivelákem kontrolovala výšku. Ukázalo se, že moje představa o dokonalé rovině se určitě nesplní, protože ytongy byly všechno, jenom ne přesné. Každá cihla měla buď bříško, nebo prohlubeň a i když se chlapi hodně snažili, tak výsledek nebyl nic moc. Po přeměření hotové první řady jsem naznal, že takhle to asi nepůjde a celou první řadu jsme pomocí nástroje vytvořeného z plátků strojní pily na kov a vodítek z jeklu přebrousili do dokonalé roviny. Toto byla asi nejhnusnější práce, jakou jsme zatím na stavbě dělali.

V tomto stavu stavba přečkala zimu a na jaře 2018 jsme začali se zděním z VPC. Jelikož jsme si včas nesehnali žádného zedníka, tak jsem se do toho pustil sám. Naštěstí to není žádná věda. K cihlám byl dodaný dávkovací vozíček na lepidlo, takže stačilo přejet spodní cihly a na ně klást další. Metodou pokus omyl jsem se zdít celkem rychle naučil a baráček začal konečně růst. Jelikož nebylo po ruce ani dostatek pomocníků, tak jsem průběžně zdil někdy sám, někdy s pomocníky. Zdění mi šlo sice docela pomalu, protože jsem se snažil neustále hlídat rovinnost i kolmost zdiva, ale celkový výsledek stojí za to. Velkým zklamáním se ukázala přesnost bloků, která nebyla podle mých představ a bylo nutné cihly často hodně korigovat paličkou. Totální nasrá.. nastalo u systémových půlek, které jsou pro mě nepochopitelně o 1 mm větší než celé bloky a dělají ve zdivu jenom paseku a nebojím se říct bordel.

Po vyzdění obvodových zdí do plné výšky jsme osadili, nadezdili a podepřeli překlady a začali jsme zdít vnitřní zdi a příčky. Vnitřní zdi jsme si už zakládali sami a to za pomocí doma dělané primitivní zakládací sady. Zakládání bylo vpohodě a nic nebránilo vyzdít celý vnitřek a mít stavbu připravenou na stropy.

Celkově bylo zdění sice pomalá, ale celkem zábavná práce a hlavně velmi dobrá posilovna. Preciznost při zdění se nám snad vrátí při omítání a obkládání. Zklamáním byla již zmiňovaná přesnost bloků, ze kterých se dá při troše snahy udělat krásně rovná zeď, jenomže zeď, která je z jedné strany krásně zarovnaná a hladká, tak je z druhé strany viditelně hrbolatá (není to asi nic hrozného,vodováha říká že je to"cajk" ale pro strojařovo oko je to velmi dráždivé).

 

PS: Druhá várka cihel, která dorazila letos v červenci už je rozměrově zcela vpohodě, sedí s půlkami a zdění s ní je radost.

Hrubá stavba

$
0
0
Hrubá stavba

Zdravím všechny stavebníky. Po skoro dvou měsících opět nějaké info. Beton dostatečně vyzrál, takže jsem přichystal desku na stavbu domečku. Stačily k tomu pouze 3 role lepenky, použil jsem tu lepší už i s hliníkem a dva kýble penetráku, váleček, plynová bomba a hořák. Role jsem rozpůlil a nalepil jen po obvodu základové desky, nic složitého.

No a stavba mohla vypuknout, v 8h ráno dofrčel jako první majitel stavební firmy NOVAHAUS, pak jeřáb, auto s návěsem a na něm náš domeček, pak zbytek řemeslníků. Po krátkém měrění se brnkli stěny, aby byly do úhlu a začala neskutečná show velmi šikovných a sehraných lidiček, kterým i tímto moc děkuji, protože to byl opravdu neskutečný koncert.

Domeček i s vazníkama stál za 4h40min. Vše pořádně ukotvili, přišrubovali zpantovali a šlo se na střechu. Střecha trvala 3 dny mírným tempem a to už jsem přidal ruku k dílu i já. Popisovat práci na střeše nebudu, stejně bych na něco určitě zapomněl. Hrubá stavba stála komplet za 6 dní, klobouk dolů, tuto firmu doporučuji všem a chválím je kudy chodím, opravdu dobrá práce. Za 3 týdny přijedou montovat okna :-).

Strop papundeklowy

$
0
0
Jako proložka na vajíčka

Po úspěšném dokončení zdiva v přízemí a neúspěšném vyjednávání s bankou jsme pokročili ke tvorbě stropu. Bratr, který souběžně staví s námi, mne navedl na stropní sytém Rectolight (dřevotřískové vložky + betonové trámce). Původně měl být strop Velox, ale vzhledem k tomu, že tento polský strop vyšel cca o 50 tis. levněji, jsme přehodnotili původní záměr a nechali jsme pouze zateplený věnec Velox.

Do týdne jsem měl na mailu hotovou cenovou nabídku včetně kladečského plánu, dodatečné změny byly zapracovány cca do tří dnů. Další nezanedbatelnou výhodou bylo, že strop byl skladem, takže do tří dnů od objednávky nám ho dovezli. Den před dodávkou volala paní z Rectoru, že bohužel jim nedojely požadované nosníky, ale že nám může poslat delší a ty se na místě zkrátí. Jako kompenzaci jsme dostali dopravu a skládní rukou zdarma. Super přístup. Celý náš strop (180m2) se vešel na jednu Liazku, veškeré stropní vložky byly na dvou paletách. Pan řidič byl borec a více jak polovinu trámců nám naskládal na zdivo, takže nám tím ušetřil hodně práce. Nejdelší trámce (5,5m) měly kolem 80 kg, takže ani práce s nimi nebyla tak hrozná. Jednu celou sobotu nám trvalo ve 3 lidech, než jsme trámce uložily na svá místa, tři odpoledne trvalo podepření trámců. Další sobotu jsme naskládali vložky a roznosili kari sítě. Jelikož jsou vložky lehké, tak mi je moje drahá podávala ze spodu a já je kladl na svá místa. Poté se už jen vázalo a vázalo. Tradičně nám nevyšly kari sítě, takže jsem ještě jel pro 4 do stavebnin. Nevím, jestli to byl účel, ale vložky byly spočítány tak přesně, že nám na konci zbyla 1 (!). Celkově hodnotím strop Rectolight hodně pozitivně, jen čela by mohli vyrábět ze stejné dřevotřísky, jako vložky. Po dvou lehčích deštích došlo k degradaci materiálu a bylo nutné je přilepit montážní pěnou.

Po obvodu jsme použili zateplený věnec Velox a to byla paráda. Za dvě hodiny bylo bednění věnce hotové a tempo nebylo nijak vražedné. Na zateplenou desku se nacvkakla spona a ta se usadila na obvodové zdivo, takže rychlovka.

Než jsme strop zalili betonem, tak se u nás vystřídala snad polovina vesnice. Všichni se došli podívat, co to je za zvláštní systém. Nejblíže bych ho charakterizoval jako obrovskou proložku na vajíčka. Na zabetonování jsme si pozvali kamaráda, co má stavební firmu, protože jsem si netroufl se s tím patlat sám. V 8 dojeli 3 borci, měli vybrační lať, laserový výškoměr a jedny hrábě. V těsném závěsu za nimi naše oblíbené čerpadlo na beton a mix. Jediné prostoje co byly, tak když se čekalo, než se otočí s mixem na betonárnu a zpět. Ve 12 hodin jsem měl už i uklizené. Po odbednění otvorů musím říct, že vibrační lať je naprosto skvělá věc.

Podkroví z betonu

$
0
0
Podkroví z betonu

Celou dobu, co jsme stavěli přízemí, jsem přemýšlel, jak budeme dostávat materiál do patra, protože jsem nemohl nikde blízko sehnat vhodný vrátek. Na poslední chvilku na mě sedla štěstěna, protože v den betonování stropu se objevil vrátek cca 5 km od nás. 4 dny po betonáži stropu už byl výtah svařen na svém místě a já mohl vesele pokračovat. 

Vzhledem k tomu, že palety s Izoblokem jsou posládány poměrně dost na vysoko, navíc strop by se měl zatěžovat až po třech týdnech, jsem se rozhodl, že tvárnice odvozím ručně pomocí našeho nového peklostroje. Zátěžová zkouška dopadla dobře a já mohl vozit tvárnice nahoru. Najednou jich "klec" pojmula 15, takže to vcelku hezky odsýpalo. Metodou postupného navážení jsem založil první řadu, kterou jsme zalili betonem (stejně jako u přízemí). Dále jsme postavili další tři řady, ty jme proložili roxory a to celé se zalilo betonem z čerpadla (opět naše oblíbené čerpadlo za auto), tentokrát padlo 5,5m3, takže pohoda.

Dál jsem navážel, stavěl a betonovalo se už jen z míchačky. Dalo nám to zabrat, ale díky pomoci kamarádů a obou otců se dílo podařilo. Největší obavy jsem měl ze stavby štítů, ale nakonec to nebylo tak hrozné. Nicméně to byla poměrně náročná práce, protože veškerý beton šel nahoru v kýblech.

Po měsíci od zabetonování stropu máme hotové i 2.NP.

V mezičase dojel Pan Schodař udělat schody a to byla paráda - v neděli dojel, postavil část bednění, v pondělí ho dodělal, začal dělat armaturu, v úterý doladil a ve středu jsme měli hotové schody - spokojení jako želvy.

Viewing all 337 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>