Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Hrubá stavba
Viewing all 337 articles
Browse latest View live

Betonování MIAKO stropů

$
0
0
Betonování MIAKO stropů

Konečně jsme tou tunou železa vyvázali věnec a jedeme dál! Když jsme vyvázali železo, pořádně zašalovali věnec na garáži i na domě, pustili jsme se do betonování patra.

Beton jsme si nechali namíchat v betonárce a těšili se, až bude patro vylité.

Jen 14 dní trvalo, než se domluvil beton, než se vše dovázalo, takže nám stropy snad trvaly déle než základová deska.

Mix tedy přijel, vybetonoval se věnec na garáži a patro, během pár hodin bylo vše hotové. Trochu jsme se vztekali, když po dobetonování začalo pršet, ale ono asi nemůže jít vše, jako po másle.

Takže si na to naše počasí v ohavném létě zanadáváte, uletí vám pár sprostých slov až po větu, že snad ten ,,barák" prodáme, protože je to k po*rání :-D, sbalíte věci a radši odjedete, než byste brečeli vzteky nad tou 10 minutovou přeháňkou na vylitý beton.

Zaplať bůh, že musel mix jet 3x, takže napršelo pouze do kousku, zbytek už byl cca 2 hodiny zatvrdlý, takže to trochu pokropilo jen malý kousek stropů :-). 

Vztek vás většinou za dva dny přejde, protože se na stavbu jedete podívat, pokropit beton, který je krásně zatvrdlý, sundáte šalování a zjistíte, že je to vlastně super, protože přesně na to zalití jste se po dřině se stropy těšili nejvíc.

A pak hurá na založení první řady našeho patra! :-)

I to už máme za sebou, vyjeli jsme 3 řady z cihel a jednu řadu věnec. V tomto týdnu nás čeká šalování horního věnce pod střechou, takže opět vážeme a vážeme mraky železa :-D a modlíme se, aby už to bylo za námi. 

Přivezou nám krovy a střechu, takže vybíráme barvu oken, abychom už věděli, jak natřít vazbu a palubky a vyladili barvu.

Doufáme, že během 14 dnů bude vylitý horní věnec a tesař začne montovat střechu. Odhad je, že do konce září by měla být hotová. 

Momentálně také vybíráma střechu, jasná volba je pálená keramická taška Tondach v černé a lesklé barvě :-), jen ještě nevíme, jaký druh, protože hezké jsou přeci všechny :-).


VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

$
0
0
VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

Potřebujete komín ke spotřebiči na pevná paliva i ke spotřebiči na plyn? Nemusíte kupovat komíny dva. Ukážeme vám systém, Schiedel KOMBIGAS, který oba typy komínů kombinuje. Získáte tak dva komíny za cenu jednoho. Jak komín vypadá? A jak postupovat při jeho stavbě? To vše se dozvíte ve videu.

Nový komínový systém umožňující odvod spalin od kondenzačních spotřebičů v kombinaci s pevnými palivy reagující na moderní trendy v topenářské technice.“ To je, dle slov zástupců společnosti Schiedel, komínový systém KOMBIGAS.

Nosným prvkem systému KOMBIGAS je zcela nová komínová tvárnice rozdělená na tři samostatné části. První je určena pro komínový průduch pro pevná paliva. Druhá část tvárnice vytváří uzavřenou šachtu, do které je vloženo plastové potrubí sloužící k odvodu spalin od plynového spotřebiče. A poslední částí tvárnice je samostatná víceúčelová šachta, kterou lze využít například pro připojení solárního systému.


Moderní komínový systém reagující na trendy v topenářské technice

Vedoucí technik, Jiří Vrba, vysvětlil, jaké má komínový systém Schiedel KOMBIGAS další výhody:

„Tento systém je reakcí na současné trendy ve vytápění: kombinace plynového, dnes nejčastěji už kondenzačního spotřebiče, kondenzačního kotle, se spotřebičem na pevná paliva. Kromě toho, podíváme-li se na komínovou tvárnici v půdorysu, vidíme, že v ní jsou tři šachty nebo tři prostory pro nějaké vedení. Ten třetí v tuto chvíli zůstává volný a dá se využít například pro připojení solárních kolektorů, pro svislé instalační vedení, pro odvětrání, někdy možná i pro přívod spalovacího vzduchu.“ 

obr1


Musí dům, ve kterém bychom chtěli tento komín použít, splňovat něco speciálního?

„Ano, je to otázka dispozice objektu. Do jednoho komínového tělesa dokážeme připojit prakticky v jednom místě nebo v jednom prostoru, dva spotřebiče. Pokud to dispozice neumožňuje, máme samozřejmě také řešení. Rozdělíme komín na dvě samostatná komínová tělesa. A věc je vyřešená.“

Stavební postup komínového systému Schiedel KOMBIGAS vychází ze systému UNI Advanced. V prostoru pro spotřebič na pevná paliva je umístěna tenkostěnná keramická vložka, tu budeme při realizaci komínu obkládat izolačními rohožemi. 


obr2


Stavební postup při realizaci komínu

Společnost Schiedel dodává ke každému komínovému systému také podrobný stavební návod v tištěné podobě, ten na stavbě ocení nejen svépomocní stavebníci.


Vyřezávání otvorů do betonových tvárnic

V prvním kroku stavby je dobré vyřezat do betonových tvárnic všechny potřebné otvory. Na spodní tvárnici, kterou ukládáme na připravený základ v úrovni budoucí čisté podlahy, zakreslíme otvor pro větrací mřížku, na druhou tvárnici pak otvor pro komínová dvířka. Otvor pro budoucí napojení kouřovodu zakreslíme na tvárnici, která je zpravidla umístěná pod stropem. 


obr3


A jedna praktická rada k vyřezávání otvorů: První řez neprovádějte úplně do konce. Zajistíte si, tak stále pevné spojení vyřezávaného dílu s betonovou tvarovkou. Druhou stranu už můžete zcela proříznout. A následně se vrátit k dokončení prvního řezu. Budete-li se držet tohoto doporučení, nemusíte se obávat, že by se vám vyřezávaná část betonové tvarovky při řezu jakkoliv vzpříčila a úhlová bruska měla tendenci takzvaně odskočit.


Ukládání komínových tvárnic a jejich spojování

První tvárnici umístíme ve výšce budoucí čisté podlahy. V této výšce nejprve po obvodu naneseme na odizolovaný betonový základ rozmíchanou maltu. Je dobré ji umístit také v prostoru vnitřních příček komínové tvárnice.


obr4


Tvárnice ukládáme vždy tak, aby byla v horní části viditelná integrovaná tepelná izolace. Ta je umístěná kolem šachet sloužících k napojení plynového spotřebiče. Dilatační mezera mezi stěnou a komínovým tělesem by měla být 30 milimetrů. Tvárnici podle potřeby posuneme a pomocí gumové paličky urovnáme do roviny podle vodováhy.

Při dokončování stropní konstrukce je nutné kontrolovat správné umístění komínových tvárnic vůči vynechanému otvoru. Pokud stavbu komínu provádíte před dokončením stropu, nemusíte si většinou s budoucím otvorem příliš lámat hlavu.

Dále je nutné usadit betonový základ do maltového lože v prostoru, do kterého budeme ukládat tenkostěnné keramické vložky. Na betonový základ osadíme do maltového lože podstavec pro odvod kondenzátu.


obr5


Pro spojování dalších tvárnic budeme používat tenkovrstvé lepidlo, které je součástí dodávky komínového systému. Do nádoby nalijeme vodu a nasypeme směs lepidla. K rozmíchání postačí zednická lžíce nebo špachtle, kterou se lepidlo na komínové tvarovky dobře nanáší.

Před usazením další betonové tvarovky očistíme namočenou houbou hrdlo keramického podstavce sloužící pro odvod kondenzátu a na horní část hrdla naneseme spárovací hmotu FM Rapid, kterou jsme obdrželi společně s komínovým systémem Schiedel KOMBIGAS. Posléze můžeme osadit tvárnici s vyříznutým otvorem na komínová dvířka. 


obr6 


Vkládání izolačních rohoží do tvárnic

Do každé z tvárnic vložíme dvě izolační rohože. Spoj rohoží musí být umístěn u zadní stěny tvárnice, aby nemohlo dojít k ucpání rohových kanálků zadního odvětrání. Tyto kanálky musí zůstat vždy volné.

Rohože seřízneme odlamovacím nožem podle zadní hrany předních kanálků pro odvětrání. Izolační rohože umísťujeme do tvárnice s připraveným otvorem na komínová dvířka. Neměli bychom je zatlačit do spodní tvárnice s otvorem pro větrací mřížku. Následně je třeba osadit keramický T-kus pro komínová dvířka.


obr7 


Vedoucí technik Jiří Vrba vysvětlil, jak se liší T-kus pro komínová dvířka od T-kusu pro napojení kouřovodu:

„Abychom vybrali ten správný, všimněme si, že je rozdíl mezi T-kusem pro napojení dvířek a T-kusem pro napojení kouřovodu. Na první pohled to poznáme tak, že T-kus pro dvířka je zkrácený, má kratší vývod.“


obr8


Uhlazování vytlačené spárovací hmoty a kontrola rovinnosti

Namočenou houbičkou uhladíme vytlačenou spárovací hmotu mezi keramickými tvarovkami a můžeme pokračovat v nanášení další vrstvy lepidla na horní část betonové tvárnice. Před osazením další tvárnice je nutné očistit hrdlo keramické vložky a nanést spárovací hmotu FM Rapid.


obr9


Vyzdění tvárnic a vkládání keramických vložek

Po vyzdění dvou tvárnic přichází na řadu umístění keramické vložky. Jaké vložky v systému KOMBIGAS používáme pro spotřebič na pevná paliva? A jaká je jejich délka? To upřesnil vedoucí technik Jiří Vrba:

„Stejně jako u běžného systému Advanced používáme tenkostěnné keramické vložky. Jejich základní délka je 66 centimetrů.“

Vytlačenou spárovací hmotu mezi vložkami zahladíme dodávaným vyhlazovačem spár. A dle projektové dokumentace osadíme v odpovídající výšce tvárnicí s vyříznutým otvorem pro napojení kouřovodu od spotřebiče na pevná paliva.

Do tvárnice vložíme izolační rohože, které opět zařízneme podle zadní hrany předních kanálků odvětrání. Spoj rohoží musí být vždy na zadní stěně tvárnice. Osadíme keramický T-kus pro napojení kouřovodu, zahladíme vytlačenou spárovací hmotu a pokračujeme ve zdění komínu až po tvárnici, ve které bude napojení pro plynový spotřebič.


Instalace patního kolena pro plynový spotřebič

Po instalaci patního kolena osadíme tvárnici s vyříznutým otvorem o velikosti 140 x 140 milimetrů v ose šachty, kterou povedeme plastové komínové vložky od plynového kondenzačního kotle. Pro spojování plastových vložek používáme dodanou lubrikační pastu.


obr10


Vyzdění celého komínu

Předchozí postup ukládání tvárnic, tenkostěnných vložek a plastových komínových vložek opakujeme až do vyzdění celého komínu.

Podrobné informace o komínových systémech najdete na www.schiedel.cz

 

Video: Stropy

$
0
0
Video: Stropy

Jak jsem psal minule, na řadu se dostaly stropy. To jsem tedy taky psal, ale v projektu jsme měli monolitický strop, ten neklapnul, jelikož v našem okolí není nikdo, kdo by ho dělal. Jedna firma řekla ano, ale 400 tisíc se mi opravdu nechtělo dávat.

Takže, co teď. Miako, to se mi nějak nelíbí a potom, co jsem to spočítal a co je to za práci, se mi do toho taky moc nechtělo.

Nakonec jsem se vrátil k úvaze spirolů a zůstal jsem u toho. To nakonec vyhrála firma GOLDBECK (v zastoupení TEMA Klášterec), kdy po změření (to jsme měli ani ne metr) poslali kladečský plán i s potřebným železem a dalšími návaznostmi.

Odsouhlasil jsem to (jen jsme museli postavit tu nosnou příčku ještě), zaplatil zálohu a o den později mi volali, tak 11.11 vám to přivezeme a my měli asi tak metr zrovna.

No byla to makačka a založení příčky bez zakládací sady taky žádná slast, ale nakonec se to povedlo. Pak ještě to železo na volný roh potřeba HEB220 6 metrů a na garáž HEB200 6,5 metru. To byla paráda, jak to tam dostaneme.

Naštěstí uvolili, že to tam dají jeřábem tyhle velký a těžký. 

Další příprava bylo ještě pár íček z nové nosné příčky na obvodovou stěnu, potom íčka u schodiště (to taky dávali jeřábem a poslední íčka, jako překlad nad HS portálem budoucím. 

Díky broušeným cihlám se ani nemá podmazávat panel a stačila dát IPa nahoru. Tak tu jsme tam radši dali i pomocí hořáku, aby se to nehlo při pokládání.

Nastal den D a z TEMY přijeli někdy v 8 hodin.

Nejdřív jeřáb, ten se ptal, zda bude překážet a jestli to máme nahlášený (nahlášené to bylo jak na obci, tak sousedům).

Rozložil to a co se hned nestalo -  nějaký soused chce vyjet a ani nevystoupil z auta. Šel jsem za ním a prý tohle nemůžu atd. no jeřábník ho pustil teda.

O pár minut později přišel starosta, že můžu platit pokutu, že to musím vyřizovat 3 měsíce dopředu (to jo teda). No jinak už nic nebylo no, mám černý půntík na obci :-D.

Potom přijeli dva kamióny. Měli nacouvat, ale to se nepovedlo, tak jeřábník řekl, že to veme přes kabinu. To nakonec docela šlo. Začlo se to pokládat, já jsem byl pomocník u řidiče na kamionu a uchycoval jsem kleště. Mistr z TEMY si potom usazoval panely.

Pak jsem měl honičku, jelikož jsem musel nařezat IPu pod HEB do volného rohu, ale zmáknul jsem to. Potom se bralo železo, to si taky usadil z TEMY.

No, vcelku to zabralo asi 3 hodiny i s úklidem a vše proběhlo skvěle. Po položení jsme to řádně zapili.

Další den přijel závoz s cihlama, tak mi je složil rovnou nahoru a tam jsme palety rozvezli paleťákem. 

Pak přišel víkend a stavbu jsme zazimovali, jelikož už začal padat i sníh. Pokračování příští rok.

Dal jsem sem video z pokládky, jelikož fotit jsme moc nestíhali.

VAZNÍKY

$
0
0
VAZNÍKY

Konečně jsem se dočkal, že dům rostl i bez mého přičinění, protože po celou dobu montáže jsem zastával funkci stavebního dozoru a svačináře :-).

Rozhodnutí pro vazníky padlo celkem rychle. Pro vazníky hrála cena, rychlost výstavby, absence nosné zdi a stropu a s přivřením obou očí i dostatečná půda.

Na firmy zabývající se výrobou a montáží vazníku jsem rozesílal poptávky již na jaře. Z 10ti nabídek jsem vybral nějaké favority a začal obvolávat, jak jsou na tom časově.

Jeden mohl až za půl roku, druhý zas nedokázal udělat půdu, třetí zas něco až jsem nakonec jedny sympaťáky vybral. S ničím neměli problém.

Při zaměření mi vysvětlili, co a jak mám připravit, provedli mě jejich výrobou s ukázkou, jak se co dělá a nakonec byli schopni do dvou týdnů dojet střechu namontovat.

Samotná montáž proběhla 18.7.2016. Během jednoho dne byla skoro celá střecha na domě, druhý den se akorát dodělávali nároží a ostatní přířezy.

Díky půdě se museli ještě středové vazníky vyztužit podle statického výpočtu, takže dno podlahy je zdvojené až ztrojené.

S výsledkem díla jsem nadmíru spokojen, teď už to jen celé zakrýt :-).

 

Poslední cihla položena, a hurá na věnec

$
0
0
Poslední cihla položena, a hurá na věnec

Tak jsme tu opět s naším baráčkem, tak dovolte, abychom s vámi sdíleli naše další pokroky.

Po dokončení desky a jejím pečlivém zalévání (14 dní) šla na řadu penetrace.

Natírali jsme to penetralem alp s pomocí válečku. Musím říci, že to s ním šlo opravdu dobře, jen to malinko cákálo. :D Jen tedy musím poznamenat, že jsme měli teda velkou smůlu na počasí, při první vrstvě jsme to natřeli jen tak zhruba a místy se objevili hnědé fleky, tak jsme si řekli, že to natřeme znovu, no jo, jenže pokaždé ten den večer pršelo, takže se nám tam v prostředku udělala kaluž, která se loupala.

Tak jsme to sloupali, nechali pořádně vyschnout a natřeli znovu. :)

Po aplikaci penetrace jsme se vrhli na pokládání lepenky. To nám zabralo zhruba necelé 2 dny.

Rozhodli jsme se, že lepenku položíme po celé ploše desky (na doporučení našeho projektanta). Pokládalo se to velmi dobře, protože se ty asfaltové pásy nemusely žádným způsobem řezat.

Až na ty občas spálené chlupy na nohou mého přítele šlo všechno parádně! :) Na tuto první vrstvu lepenky, která je zároveň i protiradonová, jsme položili ještě druhou vrstu obyčejné, to už ale jen na obvodové a nosné zdi. 

Pro stavbu našeho baráčku jsme si vybrali cihlu YTONG YQ 450.

Dne 24. 6. nám „specializovaní“ páni z Ytongu přišli založit rohy.

Na první pohled se zdálo, že mají vše pod kontrolou, ale při dokončení první řady jsme zjistili, že nám s jedním rohem uhli o 3 cm a s dalším o 2 cm. To pro nás nebylo zrovna dobré zjištění, jednu se nám podařilo ještě za včasu odříznou a položit znovu a správně, bohužel tu druhou (tu o 3 cm) jsme zjistli už příliš pozdě, kdy nám při natažení provázku vůbec neseděly rozměry. N

ezbývalo nám nic jiného než to takto nechat, druhou řadu jsme si už usadili dle přesných rozměrů. V tomto případě tedy doporučuji zpětnou kontrolu pánů specialistů, protože jak je známo, i mist tesař se někdy utne. :)

2. 7. se nám podařilo dozdít celou první řadu, a to včetně nosných zdí. A tak jsme zdili a zdili a zdili....

Jakmile jsme došli na řadu pod okny, tak přišly na řadu ocelové výztuže. V celé šíři okna + 50 cm na každé straně jsme dávali dva roxory.

A tak jsme opět zdili a zdili, občas vymetali vodu, protože kdo má chodit v pěti centimetrech vody! :D Zpočátku jsme se i snažili cihly přikrývat, aby zbytečně nemokly, ale když jsme pokaždé ráno přišli a viděli, že je všechno na zemi, tak jsme se na to časem vykašlali... :)

Dne 14. 8. jsme začali pokládat překlady.

Vím, že se to někomu může zdát jako dlouhá doba, ale musím poznamenat, že to s přítelem stavíme uplně sami, s občasnou pomocí mého taťky. Co se týče překladů, tak se nám podařilo získat překlady od heluzu se 75% slevou. Tak jsme je zvolili především do vnitřních nosných zdí, kde nehrozí žádné úniky tepla.

Nad okna jsme zvolili ploché překlady od Ytongu, kde jsme pokládali zvlášním způsobem. Tři překlady různě možně nad sebou (Péti nápad :D), abychom vytvořili schránku pro budoucí venkovní rolety.

Mezi překlady jsme vždy vložili šedý extrudovaný polystyren, který by měl zamezit možným tepelným mostům. Výjimku tvoří dvě 3m okna, na které Ytong bohužel překlady nemá, tam jsme zvolili překlady od Porothermu VARIO, které jsou téměř dělané pro budoucí rolety.

Dne 25. 8. jsme položili uplně poslední cihlu a vrhli jsme se na věnec. Jelikož je naším cílem mít do září střechu, tak se snažíme, co se dá.

Péťa nejprve založil rohy věncovek, poté jsme na nich šlaufkou změřili výšky, abychom zjistili, jaké máme výškové rozdíly (nakonec máme max. 8 mm v diagonále) což si myslím, že je skvělý výsledek.

Následně na to jsme pokračovali s pokládáním věncovek po celé délce zdi. Já jsem pak nařezala po celém vnějším obvodu ESP 80, který přišel vložit do věnce. 

Jakmile bylo hotovo, vrhli jsme se na vyhotovení armatury. Péťa si speciálním ohýbačem vyrobil třmínky, které vážeme k 10 roxoru z každé strany. Na každém okně je železný U profil, který je pečlivě svařen k armatuře.

Veškeré vnitřní nosné zdi budou mít též armaturu, která bude určitým způsobem spojena s vnější. Rozdíl bude především to, že zde budeme muset připravit šalování pro budoucí vylévání betonem. Zálévání je momentálně naplánováno na 3. 9., tak snad to stihneme! :)

Tento týden by nám měli ještě zavést komín, který budeme též stavět svépomocí. Komín jsme objednali od firmy CZ komíny. 

Pro úplnou přípravu, pro budování střechy je ještě potřeba vybetonovat všechny 3 plánované sloupy. Ty budeme vytvářet z betonových pilířů, které vyztužíme roxory a následně zalijeme betonem.

To je zatím od nás vše, a snad už příští článek bude o střeše! :D Už aby to bylo, ta úmorná tepla a neustálé vymetání vody nás už opravdu unavuje! :D

 

Střecha, která bude mít i po letech glanc

$
0
0
Střecha, která bude mít i po letech glanc

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Vaše nemovitost bude lépe chráněna před extrémními výkyvy počasí. Jaký vybrat pro novou střechu materiál? 

V podzimní nabídce výrobců září betonová taška Classic Protector PLUS. Poskytuje zvýšenou ochranu vůči povětrnostním vlivům, ale i vůči usazování mechů a řas. Vaše nová střecha zůstane krásná a jako nová po řadu let.

Vsaďte na kvalitní značku

Betonová taška Classic Protector PLUS pochází z portfolia společnosti Bramac.

Značka Bramac má u profesionálů i u laické veřejnosti skvělé renomé díky prvotřídní kvalitě výrobků, technologickým inovacím a spolehlivému zákaznickému servisu.

Ke každému modelu střešních tašek nabízí Bramac i kompletní program originálních střešních doplňků pro vyřešení každého detailu střechy.

Ucelenou nabídku doplňují okapové systémy, nadkrokevní tepelná izolace, solární kolektory a střešní příslušenství.  Firma Bramac tak jako jedna z mála na trhu nabízí kompletní střechu z jedné ruky.

2 rez taškou


Tašky se špičkovou povrchovou technologií

Bramac každoročně inovuje a rozšiřuje svůj sortiment. Příslušnost ke světovému koncernu a využívání nejmodernějších technologií umožňuje přinášet zákazníkům výrobky odpovídající aktuálním trendům. K nové generaci výrobků patří i taška Classic Protector PLUS.

Pod názvem Classic je zákazníkům již řadu let důvěrně známá betonová taška s klasickým profilem. Nově je ale tento výrobek k dostání se špičkovou povrchovou úpravou Protector PLUS.

Jaký je ve zkratce princip nové technologie? Na materiálu, který tvoří tělo tašky, lze při mikroskopickém zvětšení pozorovat nerovnosti. Z tohoto důvodu se na něj aplikuje vrstva vysoce probarveného, jemnozrnného betonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch tašky.

Nová povrchová úprava zvyšuje odolnost krytiny a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.

3 výhody


Dlouhá životnost a barevná stálost

Povrchová úprava Protector PLUS však posouvá barevnou stálost betonové střešní krytiny o něco dál.

Dokonale hladký a na pohled atraktivní povrch tašky zvyšuje odolnost střechy vůči usazování nečistot, mechů a řas. Krytina nemá tendenci blednout a dlouhodobě si uchovává svou původní barevnost. 

5. profil Classic1


Střešní taška klasických tvarů

Betonová taška Classic má klasický tvar, který koresponduje s architektonickou tradicí středoevropského regionu.

Elegantní a symetrický profil tašky sluší tradičně vyhlížejícím domům i moderním novostavbám s jednoduchými tvary.

A na závěr jmenujme ještě jedno velké plus tašky Classic Protector PLUS, a to skvělý poměr cena/výkon.

Za příznivou cenu získají zákazníci výrobek prvotřídní kvality a s přidanou hodnotou v podobě vynikajících vlastností, které výrazně zvyšují odolnost krytiny vůči povětrnostním vlivům.

6.barevnost 

Pokládka krytiny

$
0
0
Pokládka krytiny

Po objednání veškerého materiálu potřebného pro montáž krytiny jsme se vrhli s kamarádem střechařem na věc.

Nejprve bylo potřeba uchytit okapničky, od kterých jsme se odpíchli s prvním pásem fólie. Postupovali jsem tak, že jsme nejprve natáhli fólii, přichytili kontralatěmi, nabrnkali vzdálenosti a osadili latě.

Tak jsme vlastně jeli od 6:00 do 21:00 hodin a celou střechu o rozloze 220 m² jsme dokázali ve dvou zafóliovat a zalaťovat za jeden den. Byla to fuška jak fyzická tak psychická – přece jenom běžně po střeše nechodím, takže mě maximální pozornost kam šlapu dost vyčerpávala.

Další víkend přišla na řadu mřížka a karáč proti ptákům, osazení rýn a samotná pokládka krytiny na hrubo. Než jsem tašku začal ukládat na místo, bylo opět potřeba všechno rozměřit, vyúhlovat a rozbrnkat.

Tašku jsem na střechu vozil pomocí stavebního výtahu zapůjčeného z Deku – suprová věc, která maximálně pomůže a po střeše jsem jí rozvážel pomocí střešního vozíku.

Jakmile je všechno nachystané, tak samotná pokládka tašky zabere maximálně 3 hodiny.

A jak už to bývá… To nejhorší na konec! Holt valbová střecha je valbová střecha a čtyři nároží jsou čtyři nároží, takže jsem jednu celou sobotu strávil řezáním tašek.

Na čtyři nároží padlo 320 tašek a všechny se musely nařezat podle míry, kterou jsme si naměřili. No hnus!

Potom se museli vynosit už bez výtahu na střechu a ty menší ještě zadrátkovat, aby se nehýbaly. Jakmile bylo toto hotovo, osadily se nárožní latě do stojánků, které se přelepily hliníkovou fólii proti zatýkání a osadily se korýtka.

Na fólii pod korýtka pozor, protože jsme objednali nějakou standardní velikost, jenže krytina Tondach Samba 11 má velkou vlnu a ne všude fólie dostala na krytinu tak, aby se dala přilepit, proto se musela nadstavovat, podlepovat a podobně. Až potom jsem zjistil, že Tondach dělá velikosti přesně podle typu tašky…

Celá anabáze s pokrývkou střechy nám ve dvou zabrala 5 celých víkendových dnů.

Když sečtu celo střechu včetně vazníků, dostávám se na sumu 270 625,-kč

Příště o zateplení stropu a podbití přesahu střechy.

 

VIDEO: 5 otázek a odpovědí k cihlám POROTHERM

$
0
0
VIDEO: 5 otázek a odpovědí k cihlám POROTHERM

Otázky, které nám píšete v souvislosti s cihlami Porotherm, se často točí kolem zateplení a tloušťky zdiva. Vybrali jsme 5 dotazů od Vás svépomocníků a vyrazili s kamerou do firmy Wienerberger, zjistit pro Vás odpovědi přímo od výrobce. 

Na Vaše autentické dotazy odpovídal Roman Busta, kterého znáte z videí natáčených při realizaci domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ.

Otázka 1

Iva: My určitě nechceme úzké zdivo + polystyren. Chceme bungalov, asi 140 m2 obytné plochy, nízkoenergetický. Jakou šířku zdiva zvolit a na kolik nás to vyjde?

Roman Busta: Při volbě obvodového zdiva máme parametrů a aspektů o něco více, nicméně pro bungalov a současné stavby na území České republiky bych doporučil výrobek Porotherm 38 T Profi, což jsou cihly plněné vatou.

Tento typ cihel dokáže skloubit několik výhod najednou, přičemž nejvíce atraktivní je poměr cena/výkon. Mají vynikající tepelně-izolační a difuzní parametry, akustiku a prakticky neomezenou živost.

Pro rodinné domy typu bungalov toto považuji za optimum. Je třeba počítat s cenovou kalkulací řádově 1400 Kč za metr čtvereční zdiva, což běžná tržní cena, které zákazník dosáhne při jednání ve stavebninách, nebo když od nás získá na internetu voucher, což není žádný problém.

Otázka 2

Jana: Ahoj, chceme stavět z Porothermu, ale nevíme, jaký vybrat a zda ho ještě zateplit. Projektant tvrdí, že je lepší 40 EKO + zateplení, ale lidi z Porothermu nám zas tvrdí, že stačí 44 EKO a už se zateplovat nemusí. Kde je pravda?

Roman Busta: Jsem přesvědčen, že zateplovat s pomocí výrobků Porotherm EKO+ nebo cihlami plněnými vatou je dnes již zbytečnost. D

okonce v případě polystyrenu, který když se použije jako k zateplování, snižuje se přidaná hodnota difuzního systému, zdivo nedýchá, což má negativní dopad na mikroklima při bydlení.

Některé aspekty jsou až překvapující, jako třeba akustika, která při použití polystyrenu nefunguje tak jako při jednovrstvém zdivu.

Mnohdy jsou lidé překvapení, že u výrobků typu EKO+ nebo cihel plněných vatou není ekonomický přínos (tj. snížení nákladů na vytápění) nijak velký, protože samotný výrobek nemá tepelné ztráty.

K těm dochází především okny, dveřmi, větráním či chováním uživatelů. Výrobky EKO+ jsou finančně výhodné a tedy doporučené pro stavbu svépomocí.

Otázka 3

Petr: Původně jsem chtěl stavět z Ytongu a zateplovat. Projektant mě od toho odrazuje, že zateplení, i když provedení je již jiné než v minulosti, je vždy rizikem, že budou vlhnout zdi a vytvářet se plísně. Navrhl, že jako optimální řešení vidí Porotherm 44 a již nezateplovat. Je to správné rozhodnutí?

Roman Busta: Je pravda, že pokud je ve zdivu vlhkost, což v pórobetonu může nastat, pak při zateplení polystyrenem se vlhkost může ve zdivu jaksi uzavřít a trvá delší dobu, než odtud zmizí.

Určitě bych doporučil výrobek D44 EKO+. Porotherm 44 lze také použít jako jednovrstvé zdivo, nehodí se však pro nízkoenergetické, resp. pasivní domy, ale spíše pro standardní domy (běžnou výstavbu).

Otázka 4

Aurinka: Slyšela jsem názor, že nejlepší je obvodová stěna, co možná nejnižší tloušťky, (samozřejmě se statickým posudkem) a to celé zateplit, co možná největší tloušťkou izolantu. Tj. například u bungalovu klidně i 250 mm obvodová stěna a dalších 250 mm polystyrenu. Jste na 500 mm tloušťce stěny, kterou má i Porotherm jako tvarovku PTH 50, ale s lepšími izolačními vlastnostmi + nižší cenou. Je to pravda?

Roman Busta: Co se týká ekonomického porovnání, je pravděpodobné, že tam nepatrný rozdíl bude. Zásadní rozdíl však spatřuji v užitných vlastnostech mezi řešením, které je jednovrstvé (cihla plněná vatou), a sendvičovým řešením, kdy se použije 25 cm polystyrenu a 25 cm cihly.

Polystyren uzavře dům jako pláštěnka, což na druhou stranu může znamenat určitý diskomfort pro obyvatele v otázce vlhkosti a mikroklimatu.

Další důležitou věcí je požární a mechanická odolnost fasády. Ta je u sendvičového daleko nižší, než kdy se použije cihla plněná vatou, kde je izolant uzavřen v keramické cihle a de facto se nedá poškodit.

Z toho plyne, že i živost fasády z polystyrenu je omezená a jsou s tím spojeny další dlouhodobé náklady v otázce údržby, které klient nemusí na samém začátku hned vidět. Jednovrstvé řešení se proto jeví být nejen komfortnější, ale i ekonomičtější.

 

Otázka 5

Kamila: Obecně se má za to, že nejefektivnější je úzká cihla a velké zateplení. Jak cenově, tak z hlediska tepelných ztrát. Nezanedbatelné nejsou ani tepelné mosty, které při nezateplené cihle je mnohdy problém eliminovat. Pokud se zatepluje, tepelné mosty lze odstranit. Dočetla jsem se od několika lidí, že taky stavěli z Porothermu 44 a nakonec zateplovali a rozdíl byl podstatný. Je to možné a lze předem spočítat, jaké budou rozdíly? Kde výpočet získat?

Roman Busta: Důležité je, jaký výrobek byl použit, protože zákazník se mohl dostat k informacím týkajícím se starší výstavby.

Použité výrobky mohou mít označení P+D a používají se s tradiční maltou. Nejedná se o výrobky, které byly vyvinuté pro nové domy. Jsem přesvědčen, že tepelné ztráty u výrobků, které jsou označeny jako Profi, mají výrazně lepší parametry, než byly výrobky Porotherm 44 Standard.

Ty mají pro klienta stejnou užitnou hodnotu jako sendvičové řešení a zateplovat v jejich případě nemá smysl. U nových typů výrobků chybí lineární mosty, jde v zásadě o broušenou cihlu s maltovou spárou 0-1 mm bez nějaké ekonomické úspory.

Bonusová otázka

Má použití vnějšího kontaktního zateplení z polystyrenu vliv na zhoršení akustických vlastností v interiéru domu?

Roman Busta: Zajímavá věc, která se týká akustiky při použití polystyrenových desek na cihlové zdivo, je ta, že v něm dochází k rezonanci. Při měření neprozvučnosti zdiva vyšlo, že útlum se sníží o 2-5 decibelů, což na první pohled nevypadá jako nijak zásadní rozdíl.

Ve skutečnosti je ale dost podstatný, protože lidské ucho vnímá rozdíl už pouhých 3 decibelů jako změnu hlasitosti o 50 procent, což znamená, že při použití polystyrenu a zateplení může člověk začít vnímat okolní zvuk daleko citlivěji, např. slyšet řezání motorovou pilou, které před zateplením neslyšel.

Závěr

Pokud jste mezi informacemi nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte ho napsat do komentáře pod toto video. Těšíme se na Vaše zprávy.

 


VIDEO: Jak se měří tepelně izolační vlastnosti zdiva

$
0
0
VIDEO: Jak se měří tepelně izolační vlastnosti zdiva

Tepelné vlastnosti u cihel, které výrobce udává, jsou sice pěkná čísla, jenomže když se na cihly ve stěně podíváme, vidíme, že jsou mezi nimi škvíry. Proto nás zajímalo, jak se tepelné vlastnosti zdiva vlastně měří a co bychom jako stavebníci měli porovnávat. Na otázky nám odpovídal odborník Pavel Heinrich ze společnosti HELUZ.

 

Jak je to se „škvírkami“ mezi cihlami v souvislosti s tepelně izolačními parametry?

Lidé si často nesprávně myslí, že tepelně izolační parametry zdiva se týkají pouze samotné cihly, zatímco styčné spáry mezi cihlami, kudy pocitově může proudit malé množství vzduchu, v nich nejsou zahrnuty. Kdyby tomu tak bylo, nebyli bychom tam, kde jsme dnes, kdy z jednovrstvého zdiva stavíme standard pasivních domů.

Parametry našich výrobků vždy měříme v akreditované laboratoři s použitím fragmentu zdiva o velikosti 1,5 x 1,5 m (6x6 cihel), který je složen z cihel ze tří různých výrobních šarží. Následně tento fragment pouze zatáhneme do lepidla, abychom srovnali lícové plochy fragmentu zdiva a simulovali tak utěsnění per a drážek, které se v praxi na stavbě děje s pomocí omítek.

Následně se fragment umístí do klimatických komor s řízeným prostředím vzduchu. Měříme, jaký máme tepelný tok při ustáleném teplotním rozdílu. Tato měření probíhají př různých stavech vlhkosti zdiva (i vyšší než obvyklé vlhkosti tzv. rovnovážné), proto mají naše cihly dokonce o malinko lepší tepelně izolační vlastnosti, než uvádí protokol.

 

Jaké parametry bych jako stavebník měl při výběru zdiva porovnávat?

Každý výrobce cihel i zdících prvků musí ze zákona vydávat prohlášení o vlastnostech výrobku. Mezi jednotlivými parametry zde uvedenými je tzv. Lambda 10 Dry Unit (λ10, dry, unit), což charakterizuje ekvivalentní tepelnou vodivost cihel včetně styčné spáry.

Tuto hodnotu mezi jednotlivými výrobky můžeme porovnávat. Pro projektanty při navrhování staveb je naopak důležitá hodnota tzv. návrhových tepelně izolačních vlastností, což je údaj zohledňující vlhkost zdiva i ložné spáry (malty).

 

Je díky těmto hodnotám pro mě možné, abych porovnal třeba cihlový dům s dřevostavbou, vápenopískovou tvárnicí nebo pórobetonem?

Vždy můžeme porovnávat vlastnosti celé konstrukce a na to je třeba dávat pozor. V našich podkladech uvádíme vlastnosti zdiva jako celku bez vlivu omítek a s vlivem omítek (Technická příručka pro projektanty a stavitele). Často se tyto dvě hodnoty zaměňují, a proto musíme vždy porovnávat stejnou materiálovou skladbu konstrukce.

Třeba v případě lehkých dřevěných konstrukcí je potřeba porovnávat celou skladbu konstrukce, tzn. i se zabudovanými systematickými tepelnými mosty, které tvoří jednotlivé dřevěné trámky. Pouze tak se můžeme bavit o porovnatelných tepelných vlastnostech stavebních konstrukcí.

Kompletní rozhovor se všemi otázkami a odpověďmi najdete ve videu

Jednovrstvé cihlové zdivo – stavba domu bez zateplování!

$
0
0
Jednovrstvé cihlové zdivo – stavba domu bez zateplování!

Moderní způsob stavby bez dodatečného zateplování získává stále větší oblibu. Proč? Protože ušetří stavitelům a investorům nejen čas, peníze, ale také práci. Jednovrstvé cihlové zdivo vytvoří dokonalou konstrukci obvodových stěn pouze z pálených cihel, takže již není potřeba fasádu domu zateplovat. 

Cihla Porotherm T Profi

V čem je jiná? Jelikož vznikla spojením dvou čistě přírodních materiálů, jako jsou cihelný střep a minerální vata, pyšní se těmito bezkonkurenčními přednostmi:

  • Výborné tepelně izolační vlastnosti
  • Skvělá protihluková izolace
  • Maximální bezpečnost a nehořlavost
  • Vysoká únosnost a trvanlivost
  • Jednoduché a rychlé zdění
  • Snadno propouští vodní páru
  • Rozměrová stabilnost
  • V případě navlhnutí – vysychá!
  • Přírodní, recyklovatelný materiál

Nestavte si jen nový, ale také zdravý domov…

Jednovrstvé cihelné zdivo neobsahuje žádné látky, které by představovaly znečišťování či zamořování interiéru domu, proto se nemusíte bát, že by vám dům jakkoliv „ubližoval“. Jednovrstvé stěny nevyvolávají zdravotní komplikace a perfektně regulují vlhkost, která, v případě nadbytku, značně podporuje výskyt plísní a řas. Stále platí, že v cihlových domech máte jistotu kvalitního vnitřního prostředí, které nevyžaduje vícenáklady v podobě ventilací či systémů pro lepší kvalitu ovzduší. 

teplo 720x477


Bezpečný domov…

Domy postavené z masivních cihelných stavebních materiálů disponují značnou stabilností a schopností snést vysoké zatížení. Navíc díky novému typu děrování cihelných bloků Porotherm T Profi došlo k navýšení únosnosti zdiva o cca 10 % při zdění na maltu pro tenké spáry a o 50 % při použití zdicí pěny Porotherm Dryfix. A co různé rozmary počasí? Nemusíte se již bát větru, krupobití, bouřek, sněhu, požárů, a záplav… při jakékoliv mimořádné situaci budete doma zcela v bezpečí!

Energeticky úsporný domov…

Cihelné bloky Porotherm T Profi pro jednovrstvé zdivo, díky svým bezkonkurenčním tepelně-izolačním vlastnostem, spadají do kategorie extrémně úsporných materiálů. Proto, ať je již tuhá zima či parné léto, optimální tepelné pohody v interiéru dosáhnete za výrazně nižší spotřebu energie (za vytápění či chlazení), než jste byli zvyklí. Vatové cihly jsou vhodné i pro nízkoenergetické či energeticky zcela nezávislé domy.

Trvanlivý a odolný domov…

Jednovrstvé cihelné zdivo vyniká svojí životností, a to minimálně 150 let! Jak je to možné? Díky svému složení výborně odolává mechanickému poškození a vlivům okolního prostředí (UV záření, mráz, déšť, plísně aj.), které mají za následek rychlé stárnutí. Chcete-li postavit domov nejen pro vás, ale také pro děti a vnoučata, spolehněte se na pevné, odolné, tvarově stálé a trvanlivé cihly Porotherm T Profi.

pevnost 720x477


Hodnotný domov…

Rodinné domy a byty postavené z cihel Porotherm disponující rostoucí hodnotou na českém realitním trhu. Kvalitní cihelná konstrukce domu je téměř bezúdržbová, případně s minimálními náklady na běžný provoz. Nejnovější, avšak stále neměnné průzkumy jasně dokazují, že prodejní cena nemovitostí s cihelným zdivem zaručuje vysokou prodejní hodnotu i po mnoha desítkách let (např. oproti dřevostavbám).

Snadno stavitelný domov…

Zdění z vatových cihel je velmi rychlé, přesné a jednoduché, vhodné i pro laiky. S pomocí speciální tenkovrstvé malty či lepidla je rychlost zdění až o 50% rychlejší, než z tradičních nebroušených cihel.  Navíc je možné realizovat výstavbu i v zimních měsících, což ušetří nejen váš čas, ale také peníze.

K přírodě šetrný domov…

Všechny materiály použité při výrobě jednovrstvého cihelného zdiva Porotherm T Profi jsou šetrné k životnímu prostředí. Skládají se z čistě přírodních zdrojů, jako je jíl a voda + izolant v podobě kamenné minerální vaty.

ekologie 720x477


Více informací získáte také na www.wienerberger.cz   

 

Druhé patro

$
0
0
Druhé patro

Opět se vracím a napíšu sem, jak to probíhalo letos, jelikož v posledním článku jsme stavbu na zimu opustili.

Počasí letos vůbec nepřeje, takže jsme začali až někdy na začátku května tím, že uděláme schody, aby jsme se do patra dostali jako normální lidé.

To znamená, že jsme začli založením příček pro vymezení schodiště a postavili je.

Dále byl ten těžší kousek šalování, prkna jsme nakoupili a se známým, který to umí (ve finále to udělal celé sám). Za ani né týden bylo schodiště hotové (včetně betonu).

Poté jsme se pustili do drátování věnce u spirolů. Já z toho úplně šílel a vůbec mi to nešlo, takže si to vzala na starost přítelkyně a měla k ruce vždy pomocníka, já jsem s tátou mezitím dělal šalování na okna atd.

Tak nějak jsme to měli za víkend hotové. No a další sobotu jsme si pozvali mix se 4m3 a pucmeistera.

Hadici jsem obsluhoval sám a táta to za mnou zavibroval a zahlazoval. Jelikož byl beton za 20 minut venku všechen, k tátovi jsem se přidal a po dvou hodinách jsme měli komplet hotovo.

Mezitím jsem mluvil z technikem z Porothermu, aby jsme založili první řadu. Domluvili jsme se za 14 dní, aby beton trochu zatvrdnul.

Mezitím jsme zdili příčky dole a nakonec jsme odšalovali věnec. U zakládání jsem nakonec byl jen já a táta, byla to teda honička, ale nakonec to proběhlo vše hladce, kromě toho, že bylo zase málo malty (nechápu, jak se to povedlo).

Pak přišla ta lehčí část - stavba nahoru. Rozhodli jsme se zvýšit patro o dvě řady, takže jsme museli odskočit věnec kvůli oknům, ale díky stavbě na pěnu to šlo hladce.

Horší bylo to, že se nám to pánové nějak špatně přepočítali a na druhé patro nám vůbec nevyšly cihly. V Deku se omluvili a dali větší slevu, no a nechal jsem přivést dalších 10 palet 36,5.

Byla to teda darda. Všechny palety jsme naštěstí naskládali nahoru. No a s tím už jsme to postavili.

Pak opět věnec, odskočení od oken nakonec nebylo tak hrozné, roxory se v pohodě naohýbaly, jak měly, a vlastně jsme měli za víkend hotovo.

Opět problém - málo věncovek :-(. Objednala se paleta a k tomu ještě nějaké palety 36,5, protože to, co jsme měli, se spotřebovalo a nemáme na štíty.

No a to už je konec června a my letíme na dovču.

Byl to pak tvrdý návrat, tenhle věnec jsme chtěli udělat růčo, teda beton jsem vozil. To se splnilo za dvě soboty, přetížený vozejk několikrát a vytahané ruce. Spotřebované 3,5m3.

Na to jsme tedy začali stavět štíty, to jde celkem hladce (pořád provázek, pěna a vodováha). Když jsme se dostali do extrémní výšky, koupil jsem raději lešení a z toho to šlo zase parádně.

Pak jsme ještě vybetonovali patky ve výšce středových vaznic a hurá na krov.

Stavba obvodového zdiva

$
0
0
Stavba obvodového zdiva

Po vylití a vytvrdnutí desky jsme napenetrovali místa pod obvodovými zdmi, na které jsme poté hořákem přitavili hydroizolaci (modifikovanou proti radonu). Jelikož jsme neměli úplně přesnou desku +-3 cm, tak jsme si našli zedníka, který nám přesně založil 1. řadu, abychom to měli přesné.

Tu jsme nechali o vikendu pěkně vytvrdnout. A v pondělí 12. 9. jsme se na to hnedka nadšeně vrhli. Bohužel ale vzhledem k tomu, že u toho chodíme do práce, tak každy den makáme pouze 2,5 - 3 hodinky.

Ze začátku to nešlo podle našich představ, jelikož jsme museli lehce dorovnávat některá místa. Ale již po třetím dnu jsme se do toho dostali a s přítelem jsme stavěli každý z jedné strany, aby nám to šlo lépe a rychleji.

Vzhledem k nepřejícímu počasí o víkendu jsme od rána čekali až přestane pršet a zase se dáme do díla.

Pršet přestalo lehce po obědě, tak jsme se na to alespoň posilnili a šli s chutí do díla. Tímto způsobem probíhal celý víkend ale i přesto si myslím, že jsme zvládli dost.

Teď po víkendu máme již 4. řadu hotovou a dneska se pokusíme dodělat 5. a poté se bude řešit umístění výplní.

Omlouvám se, ale náklady doplním později jelikož na to není dostatek času. Ale mohu řící, že rapidně vzrostly.

Fotky přikládám i nějaké, když se vylívaly pasy, přivážel materiál.

Přízemí

$
0
0
Přízemí

Od vybetonování desky uplynuly dva týdny a my pokračujeme dál. V pochmurném víkendu penetrujeme desku a lepíme dvě vrstvy hydroizolace a ochrany proti radonu.

Iv mi k narozeninám koupila laserový dálkoměr. Je to výborný pomocník, použili jsme ho už při šalování desky. V kombinaci s laserovým nivelákem bylo založení stavby hračkou.

Je pondělí a začíná mi 14 denní dovolená na maltě. Ze stavebnin přiváží první várku vápenopískových cihel od Vapisu. 17,5 cm široké pro obvodové a nosné zdi.

Zdíme se ženou a našim novým, 17letým pomocníkem. Bez tátů by to nešlo, to je jasné, a medaili, tak tu si zaslouží babička. Na stavbě jsme s Iv od rána do večera, a tak se stará o domácnost + dvě divošky (2,5 a 4,5 roku). DĚKUJEME!

Jak Vodníci na svých stránkách píší: Zdění s VPC je sranda, tak to můžeme jen potvrdit.

Jde to hezky, elektrokanálky držíme nad sebou a vše běží podle projektu - v modulu bez dořezů. Jak šárů přibývá a je potřeba zdít z lešení, pomáhají tátové čím dál víc.

Na konci dovolené přichází první vzrušení – ocelové překlady. Při představě, jak se skoro čtvrt tunové beranidlo nebezpečně houpá kolem našich zdí trneme.

Švagr je zvedá do potřebné výšky traktorem, vše proběhlo k naší radosti bez problémů.

Další den doděláme poslední řadu z vyrovnávacích cihel. Stejně jako při šalování desky to stíháme za pět dvanáct před deštivými dny.

Jen co sklidíme věci ze stavby, tak přijdou s vodou.

Po dvou propršených dnech vymeteme bazén a těšíme se na další. Budeme zakládat strop.

TONDACH: Taška posuvná větrací pro připojení hřebene šetří náklady!

$
0
0
Realizace TONDACH: Figaro 11, engoba černá

Střešní krytina, to nejsou jen základní střešní tašky. Neméně důležité jsou pro funkčnost celé střechy také střešní doplňky.

Velice praktickým prvkem z řad doplňkových tašek je taška posuvná větrací pro připojení hřebene. Jde o speciální keramickou tvarovku, která svou aplikací může majitelům střech ušetřit značné náklady při zachování maximální funkčnosti.

Větrací tašky jako součást střechy se skládanou krytinou

Protože se střechy se skládanou střešní krytinou navrhují jako střechy větrané, znamená to, že jejich součástí by měl být také nutný minimální větrací průřez v každé části střechy. 

Konkrétně v případě oblasti hřebene by měl tento větrací průřez dosahovat dle technických podmínek TONDACH Česká republika alespoň 0,5 promile příslušné střešní plochy.

V dodržení tohoto větracího průřezu nejčastěji slouží větrací tašky, jejich počet je určován v závislosti na ploše střechy a modelu použité tašky.

 

Tašky posuvné větrací pro připojení hřebene a jejich výhody

Větrací tašky však nejsou jedinou možností, jak větrací průřez dodržet – velmi zajímavou variantou je speciální keramická tvarovka zvaná taška posuvná větrací pro připojení hřebene. Tento typ tašky se ukládá v první řadě u hřebene.

Doplňkové tašky TONDACH
Každý model tašky TONDACH zahrnuje ve zvolené povrchové úpravě také doplňkové tašky.

A jaké jsou výhody použití tohoto střešního doplňku? Při jejich aplikaci není potřeba použít na střechu větrací pásy pod hřebenem, jejichž montáž bývá komplikovanější.

Další výhodou je také posuvnost, a to konkrétně až o 20 cm po spodní řadě tašek.

Zapomenout však nelze ani na značnou ekonomickou úsporu právě na materiálu a montáži, která je v případě použití tohoto prvku rychlejší.

Modely pálených tašek TONDACH, ke kterým je možné získat tašky posuvné větrací pro připojení hřebene

  • Stodo 12
  • Falcovka 11
  • Srdcovka 11

Úspora na materiálu hřebene střechy až o 45 %!

Střešní doplňky tedy mohou zvyšovat funkčnost střechy jako celku, současně mohou skvěle vypadat a navíc ještě napomoci k urychlení prací na stavbě či rekonstrukci střechy a snížit celkové náklady.

V případě samotného materiálu v oblasti hřebene se může jednat až o úsporu celých 45 %, a to bez započítání montážních prací!

Střecha dělá dům katalog TONDACH
Pro výběr vhodné krytiny a inspiraci je ideální katalog produktů TONDACH.

Jako u všech ostatních kroků při pokládce střešní krytiny však i v případě této zajímavé alternativy jde správné využití ruku v ruce se znalostmi a zkušenostmi profesionálů realizační firmy.

Rozhodně proto doporučujeme vybírat řemeslníky pro pokládku vaší vysněné střechy pečlivě a za pomoci získání potřebných referencí, abyste se mohli těšit nejen z plně funkční a krásné střechy, ale také dlouhodobé záruky ze strany výrobce. Předchozí realizace střech vám velmi dobře napoví.

Více informací o tašce větrací pro připojení hřebene, ale i dalších typech střešní krytiny TONDACH najdete na www.tondach.cz.

Pálenou tašku Stodo 12 od TONDACH je nyní možné použít i pro nižší sklony střech

$
0
0
Pálenou tašku Stodo 12 od TONDACH je nyní možné použít i pro nižší sklony střech

Tradiční pálená střešní taška TONDACH je velmi oblíbenou střešní krytinou pro své kvalitativní i estetické vlastnosti. Proto ji často žádají na své střechy nejen majitelé historických stavení, klasických rodinných domů, ale také moderních novostaveb.

Jedním z důležitých parametrů pro výběr vhodné střešní krytiny je mimo jiné takzvaný doporučený sklon střechy. A právě v případě střech s nižším sklonem mají nově majitelé takovýchto nemovitostí možnost použít model Stodo 12. Nejnovější laboratorní testování totiž potvrdilo, že se tato taška skvěle hodí pro střechy až do sklonu 25°, a to bez použití jakýchkoli dalších dodatečných opatření.

   Realizace TONDACH: Stodo 12, glazura břidlicově hnědá

Laboratorní testy modelu Stodo 12

Nové testování vlastností oblíbeného modelu pálené střešní tašky Stodo 12 proběhlo v Belgii v koncernové laboratoři ve městě Kortrijk. Zde sledují kvalitu pálené krytiny již více jak 20 let.

V rámci zkoušky byl fragment šikmé střechy s krytinou Stodo 12 umístěn do měřicí aparatury a v různých sklonech zatěžován simulovaným deštěm a větrem, tedy kombinací přiváděné vody a ventilátorů.

Následně pak bylo sledováno, v jakých podmínkách přesně dochází k případnému prosakování vody. Tímto laboratorním měřením bylo ověřeno, že je možné bezpečný sklon střechy u modelu Stodo 12 snížit z oficiálně uváděných 30° o celých 5°- tedy na sklon střechy 25°.

Stodo engoba tmave hneda obr 2

Oblíbená taška Stodo 12 v provedení tmavě hnědá engoba – vhodná pro i nižší sklony střech


I při nízkém sklonu střechy si můžete dopřát komfort pálené tašky

Jednou z mnoha výhod této vlastnosti pálené tašky Stodo 12 je fakt, že při sklonu střechy 25°- 90° není nutné provádět celoplošné bednění, takže dochází k úspoře použitého materiálu.

Velkou výhodou je pak také nižší hmotnost celého střešního systému a kratší doba realizace střechy.

„Zákazníci si stále častěji přejí používat tašky na sklony nižší než 30°. Ale samozřejmě bez dalších dodatečných nákladů. Využili jsme tedy zkušenosti firmy Wienerberger a nabídli lidem takové řešení potvrzené dlouhodobě ověřeným testem používaným v západní Evropě,“ vyjádřil se k tématu produktmanager společnosti TONDACH Ing. Hynek Stančík, Ph.D.

STD12 gl br cern obr 3

Stodo 12, glazura břidlicově černá – tmavé odstíny střech jsou stále žádanější


Taška posuvná větrací pro připojení hřebene šetří náklady

Další oblastí, na kterou rozhodně stojí za to se při výběru střešní krytiny zaměřit, jsou pak nejen základní tašky, ale také s nimi související střešní doplňky.

I zde se u největšího českého výrobce pálené střešní krytiny můžeme spolehnout vždy na komplexní řešení. Ke kterémukoli modelu pálené tašky je vždy kompletní sortiment střešních doplňků, ať už si stavitel vybere kteroukoli povrchovou úpravu či barevné provedení.

Jednou ze zajímavých variant, co se týká odvětrávání střechy, jsou speciální keramické tvarovky, které TONDACH vyrábí pro modely Stodo 12, Falcovka 11 a Srdcovka 11.

Tyto unikátní tašky větrací pro připojení hřebene totiž umožňují nejen jednodušší montáž, ale také značnou úsporu materiálu potřebného pro pokládku oblasti hřebene.

Investor tak ušetří náklady nejen z hlediska času řemeslníků, ale také, co se týká materiálu, neboť není nutná aplikace dalších souvisejících doplňků (větrací pás hřebene).

Více informací o tradiční pálené střešní krytině na www.tondach.cz.


Stavba zdiva - přízemí

$
0
0
Stavba zdiva - přízemí

Po založení stavby přišla řada na stavbu zdiva - přízemí.

Ovšem jak už jsem zmiňovala v přechozím článku, zima přišla k nám do malebného městečka Polička až nyní.

Proto cihly byly navezeny pouze před desku, dál by se auto nedostalo.

Takže nás čekala pěkná brigádička, a to nošení cihel na desku. A jako správní svépomocníci jsme na tuto práci byli jen můj muž a já.

Tento článek trošku zkrátím, protože vlastně není moc co psát.

Celý březen nás nečekalo nic jiného než jen nošení a podávání cihel manželovi, který si aplikoval pěnu a ukládal cihly... Pár dní mu byl na pomoc můj bratranec, díky tomu se to trošku rychleji pohlo, protože já cihly 44 neuzvedla tak vysoko jako on.

Stavba přízemí nám trvala od 14. 3. 2016 do 24. 3. 2016.

 

Věnec v garáži

$
0
0
Věnec v garáži

Na našem domečku máme dva věnce. První se chystal dělat v garáži - máme střechu na garáži níže než v obytné části, v obytné části se bude betonovat zárověň se stropem.

Tím, že stavíme sami, tak občas něco trvá déle, něco krátce. Vše u nás závisí na směnách, které zrovna manžel v práci má. :-)

Věnec tentokrát trval o něco déle. Bylo potřeba udělat šalování a nachystat armaturu.

Manžel má známeho kováře, takže si u něho naohýbal potřebné velikosti roxorů na třmínky. Ty jsem potom já dávala dokupy.

Mezitím manžel s mým taťkou připravovali šalování zdiva pro věnec. Na šalování jsme nakoupili OSB desky. Nejsou možná nejlevnější, ale bylo to mnohokrát jednodušší, než shánet nějaké kusy dřeva.

Když bylo vše připraveno, nastoupili jsme opět my dva, můj táta a manželova máma.

Ve čtyřech jsme betonovali. Byla to makačka hlavně pro manžela, který musel jezdit s kolečkem. Pytle s betonem mizely do míchačky a voda v barelu v autě také. Neměli jsme ještě přípojku vody v baráku.

Ale od rána cca do 14 hodin jsme měli hotovo. A peníze za mix také ušetřeny. :-)

Také do tohoto článku poznamenám, že v dubnu také manžel dostavěl betonový sloupek, na který se budou usazovat železné traverzy a přes ně strop, v patře bude ložnice, která bude předsazená, takže nám dole vznikne „stříška“ pro budoucí relax na zahradě.

A také přidávám fotky trámů v garáži - po dokončení věnce, který se nechal pár týdnů odpočinout nám Tesaři Osík dovezli trámy, přes ně v budoucnu budou pouze OSB desky a vznikne nám tím malá půdička v garáži.

 

Zdění 2. NP + odbednění stropu 1. NP

$
0
0
Zdění 2. NP + odbednění stropu 1. NP

Po několikadenní pauze, kdy chlapi makali na jiné zakázce, se pokračovalo ve zdění 2. NP. Nakonec jsme se domluvili, že se patro vyzdí celé včetně všech příček.

Vše probíhalo standardně, jen jsme museli vyřešit jeden roh v chodbě, kde budou následně umístěny dveře do obou dětských pokojů, viz níže.

Bez-názvu-2Shodli jsme se, že bude lepší tento roh provázat, než vyzdívat 110 mm široký sloupek. Aby však mělo provázání smysl, bylo potřeba použít 500 mm dlouhé příčkovky, které jsem samozřejmě neměl. Naštěstí mi zůstalo pár zakládacích IZO cihel, takže se použily ty. Jelikož však mají na výšku 123 mm, musel se rozdíl dorovnávat maltou, což bylo malinko pracnější.

aaIMG_8604

A tady pár fotek vyzděných příček. Dveřní otvory se budou ještě finálně dorovnávat.

fweaaf

Současně s vyzdíváním 2. patra se odbedňoval strop 1. NP. Na tuhle chvíli jsem se docela těšil, jelikož na vás vykoukne hotové dílo a místnosti už začínají pomalu vypadat jako místnosti.

jjjj4jj5

A z exteriéru už se nám to taky pomalu rýsuje..

IMG_8654IMG_8656

Strop 2. NP - bednění, armatura

$
0
0
Strop 2. NP - bednění, armatura

Po dozdění komplet 2. NP přišel na řadu strop. Ten bude (stejně jako v prvním patře) železobetonový - monolitický, avšak oproti spodnímu o něco jednodušší.

Okolo celého obvodu bude věnec a následně už "jen" stropní deska - takže tentokrát žádné průvlaky apod.

IMG_8734IMG_8729

Nicméně po konzultaci s technikem z Vapisu jsem se rozhodl u 2m širokých oken vynechat systémové překlady a nahradit je železobetonovými, které budou součástí stropu. Přeci jen výška překladu 125mm na délku přes 2 metry není úplně ideální a i kdyby to fungovalo, s tím železobetonovým budu určitě klidnější.

IMG_8763IMG_8770

Bednění celého stropu trvalo cca 4 dny - na stavbu naběhla parta 5 lidí, takže to frčelo docela slušně. Následně se 1 den vázala armatura věnce a další cca 1,5 dne výztuž stropní desky. Zítra ráno (tedy v úterý 4.10.) nás čeká betonáž.

IMG_8778IMG_8858

V posledních dvou týdnech jsem řešil střechu - zítra se na stavbě potkám s realizační firmou a doladíme podrobnosti, především finální výšku a detail atiky. Na atice bych chtěl začít pracovat v příštím týdnu, tak uvidíme. O střeše, výběru střešní folie atd. zde bude v nejbližší době samostatný článek.

A na závěr ještě výhled ze zatím nejvyššího místa na domě:

vyhled

Strop 2. NP - betonáž

$
0
0
Strop 2. NP - betonáž

Tak dnes bylo naplánováno betonování stropu. Vzhledem k tomu, že od pondělí prší, trošku jsem se obával, že nám to naruší plány.

Naštěstí se počasí umoudřilo přesně ve chvíli, kdy jsme potřebovali a mohlo se tedy od 10:00 betonovat.

IMG_8874

Pumpa se rozložila na silnici před domem a postupně se u ní vystřídaly 3 mixy. Nejdříve se betonovaly překlady + věnec kolem dokola - vše se vibrovalo ponorným vibrátorem. Hned poté se betonovala a vibrovala stropní deska. Celkem na strop padlo cca 22 kubíků betonu (C25/30).

IMG_8877IMG_8878

Deska se ještě finálně uhladila vibrační latí a nastříkala speciálním postřikem (název netuším, ale měl by zabránit rychlému vysychání betonu a vzniku případných prasklinek). A je hotovo. O kropení by se teď podle předpovědi mělo postarat počasí :)

IMG_8880

Viewing all 337 articles
Browse latest View live


Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>