Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Hrubá stavba
Viewing all 337 articles
Browse latest View live

Opěrná zeď, obvodové zdivo, věnce

$
0
0
Opěrná zeď, obvodové zdivo, věnce

Po vytvrdnutí základové desky jsme se už nemohli dočkat, až to poroste. Základovku jsme nejprve vyrovnali vyrovnávací maltou. Jelikož dům stavíme ve svahu (garáže jsou do poloviny ve svahu) museli jsme postavit opěrnou zeď.

Mohli jsme si vybrat, jestli ji postavíme ze ztraceného bednění, nebo jestli se rozhodneme pro monolit. Při cenové nabídce monolitické zdi od firmy jsme se rozhodli po bednění. Druhý den po vyrovnání desky jsme založili spodní řadu zb. Z čela jsem už měl ze základových pásů roxory vytažené cca 50 cm nad desku, které jsou spojeny s košem, mimochodem to jsou 18. Tam, kde nebude takový tlak, jsme navrtali 12tku, cement jsem používal 425.

Rozdělili jsme se na 2 partie a postupně jsme skládali a hned zalívali. Zeď jsme vystužovali roxory, svisle do každé kostky 2 kusy 12tky a vodorovně 2 kusy 10tky. To nám trvalo necelé dva týdny. Po dostavění opěrné zdi se pustil tchán do hydroizolace a zbytek jsme se pustili do stavění s Ytongem. Ke ztracenému bedněné (30) jsme přistavěli 20 ytong a zdi, kde nebylo zb, jsme dávali 30 Ytong otočenou o 90°, takže šířka stěny je 50cm.

Po dostavění přišly na řadu překlady (Ytong+porfix+ nad vratama Íčka). Následně věnec. Z venkovní strany nalepená 10 Ytong + 5 EPS a z vnitřní zašalování OSB. Beton jsme si dělali sami a pak nastalo 3 měsíční čekání na stropy, ale o tom napíšu zvlášť článek. Po stropech a jejich zalití jsme stavěli vrchní dvě patra z Ytongu 375 Lambda YQ. Stavělo se z toho moc hezky, jen jsou ty ,,tvárnice“ strašně rozbitý. Následná reklamace je z jejich strany snadná, mě se s tím nechtělo otravovat, tak jsem je rozřezal a použil, co šlo. Celkem se u nás otočili 4 kamiony Ytongu.

22 palet 300, 7 palet 200, 54 palet 375, 15 palet 150 (příčky)

Kdyby nenastalo zdržení, stavěli bychom cca 2 měsíce. Takhle jsme stavěli 5 měsíců a to mě docela štvalo. Teď se pustíme do střechy a snad už dovezou okna.  Následující článek bude: jak nás vypekla firma Prefa, kde popíšu starosti se stropama. Díky.


Stropy

$
0
0
Stropy

Dne 16. července jsem objednal stropy spiroll od společnosti Prefa. Bylo mě řečeno, že stropy na první patro budou cca za 6 týdnů.

V klidu jsme udělali věnec a dělali práce kolem stavby a zařídil jsem izolaci drátů, protože jsme to tahali přes ně. Na začátku září už jsem byl netrpělivej, a tak jsem zavolal do Prefy, kdy konečně stropy dovezou.

Po asi 3 přepojení jsem se dozvěděl, že stropy půjdou do betonáže začátkem října a dovezou je začátkem listopadu. Zkusil jsem najít nějakou konkurenci a našel. 

Firma CZP stropy sídlící v Praze. Pán velice příjemný, ochotný  řekl, že toho mají hodně, ale stropy od zaplacení dovezou za 3 týdny. Udělal cenovou nabídku, a že se chce na stavbu podívat. Stropy od Prefy jsem zrušil      (bylo to docela náročné). Pan Vlach dojel zaměřil si vše, vysvětlil nám pokládku stropů i druhého patra a za 3 týdny dojeli dva kamiony. Za hodinu jsme měli položeno. Dva byli na kamionu, dva na věnci pokládali a tchán nám řezali pásky hydroizolace, na kterou jsme je pokládali.

Měl jsem pozvaný jeřáb 25. Po položení jsme stropy obšalovali, udělali koše u roxorů a zalali. Nechali jsme beton trošičku vyzrát a stavělo se dál. Po dostavění druhého patra se už věnec nedělal, to je velká výhoda CZP stropů (vysvětlím dole). Kvůli schodišti jsem musel část vykonzolovat z HEB profilů 24. Hebka jsme dávali jeřábem, podepřeli a druhý den mě je kolega dojel zavařit. 16. listopadu dojeli zase dva kamiony a už silnější jeřáb 40tka. Opět rychlé položení a za hodinu se šlo domů. Zase šalovaní, roxory, zalití. Padlo celkem 8 kubíků betonu.

Nechci nikomu dělat reklamu, ale opravdu jsem s CZP stropy velice spokojen.

Stropy jsou ihned pochozí a nezalívají se.

Výhody oproti spirollům.

Větší nosnost: na m2 o 300 kg.

Nižší hmostnost: mě to dělalo na jednom panelu o 1500 kg.

Z panelů jsou vyvedeny roxory, takže se pak panely spojí a mají podobné vlastnosti jako monolit.

Ani jeden panel jsme nemuseli klínkovat. Všechny sedí, jak mají.

Pokládka: spiroll se musí podvazovat, nebo se musí půjčit speciální kleště, které taky něco važí. U CZP jsou udělaná místa pro háčky, takže stačí malý 4háček, který má každý jeřábník.

Kdyby někdo dělal stropy a chtěl poradit, může se k nám dojet podívat, popř. rád pomůžu a vysvětlím a klidně pomůžu s pokládkou, opravdu nic na tom není.

Jediná nevýhoda byla asi cena. Stropy přišli o 78.000 Kč dražší něž spirrol. 

Ale jsem s nimi nadmíru spokojen, hlavně s jednáním firmy, jak řekli, tak bylo!

Samostatný sklep

$
0
0
Samostatný sklep

Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli jsme nápady, že zatím postavíme stavební buňku, nebo nějakou chatku, že pořídíme maringotku, dáme dohromady zahradu s altánem, apod. Až jednou nám došlo, že nejlepší bude postavit samostatně stojící sklep.

Sklep jsme chtěli, už dříve, ale pod domem by to prodražilo stavbu, tak jsme ho zamítli. Samostatný ale tak náročný stavebně ani finančně není. Navíc prozatím může sloužit jako zázemí místo chatky na víkendy a během stavby místo boudy. Na rozdíl od plechové garáže se nám do něj nikdo nepodhrabe, ani neuletí z té naší větrné hůrky. Po dokončení stavby bude sloužit dále. Navíc na pozemku nemáme žádný stín, takže v létě za něj budeme hodně vděční. A protože je pod zemí, tak nám na rozdíl od chatky nezabere kus úrodné půdy z našeho malého pozemku.

Plány

Původní plány sklepa byly 2x3m, ale pak jsme přidali na výsledný rozměr 3x6m. Do budoucna bude přepažen přepážkou na dvě části – vinný sklípek k posezení a část na úschovu zeleniny.

Co se materiálu týče, zavrhl jsem ztracené bednění. Nemáme na pozemku elektriku a vozit mix, aby zaléval postupně po čtyřech řadách, by se asi prodražilo. Navíc jsem chtěl stihnout mokré procesy před zimou. Další varianta byla půjčit bednění a vylít to celé naráz. Nakonec jsem ale našel dvě firmy, které dělají sklepy jako prefabrikáty (firem s prefabrikovanými sklepy je více, ale našel jsem jen dvě, co mají rozumné ceny) a to nakonec zvítězilo jako nejvhodnější a nejjednodušší řešení, které ani nebude až o tolik dražší.

První firma „db Betonové jímky“ (http://www.db-jimky.cz/prefabrikovane-sklepy.html) má sklepy jako jeden kus. Jsou trochu dražší, ale zase jsou vodotěsné a na stavbu nejjednodušší – prostě se jen zasypou do země.

Druhá firma „Prefabet“ (http://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty) zvítězila jednak cenou a jednak tím, že je sklep klenutý a to se nám líbí :-) Sklep se skládá z „lehčích“ metrových dílců. Dílce se usazují na betonové pasy, poté se svaří k sobě, spáry se vypění a sklep se zasype.

Realizace

Holý pozemek jsem posekal a vyměřil místo výkopu na pozemku. Jámu jsem chtěl jen s rezervou půlmetru na každou stranu, ale naštěstí se to nepovedlo a rezerva nakonec byla cca 80cm na každou stranu. Mnohem lépe se pak v jámě pracovalo. Ještě ten den dojel bagrista. Hloubku jsem chtěl 2,3m, ale po čtyřech hodinách jsem ho zastavil v hloubce 1,9m, když už mi přišlo, že tam začíná být nějak vlhko. Další den jsem pak vykopal základové pasy, na které jsem chtěl sklep umístit. Pasy mají být 30x30cm. To jsem si ale nakonec rozmyslel a kvůli vlhkosti se rozhodl udělat základovou desku.

Koupil jsem 12mm OSB desky v Hornbachu nařezané na míru. Pospojoval je plochými spojkami a udělal z nich šalování. Zespod jsem je umístil na kolíky, které jsem pak podle niveláku zatloukl a získal tak horní hranu přesně v rovině. Z vnější strany jsem pak desky zasypal, aby se nehnuly a z vnitřní strany je zapřel ztraceným bedněním. To navíc drželo i vykopané pasy, aby se nezasypávaly (písčité podloží). Karisíť jsem položil v celém prostoru a podložil zámkovou dlažbou.

Jednu říjnovou sobotu pak dovezl mix 5 kubíků betonu. Rozhrabání a srovnání latí podle okrajů bednění zabralo asi hodinu a půl. Jelikož nemáme se stavbou téměř žádné zkušenosti, zaplavila nás nepopsaná radost, že se nám tento kousek (náš první kousek) povedl :-)

Slíbená doba dodání sklepních dílců byla 9 týdnů, takže beton dostal čas na zrání a my měli do konce listopadu volno. Jediné, co jsme tedy po měsíci udělali, bylo navaření asfaltových pasů, které se v zimě ale celkem lámaly a špatně se s nimi pracovalo. A poté jsme sprejem vyznačili přesné rozměry pro usazení sklepních dílců.

Na konci listopadu, po devíti týdnech dojel náklaďák se sklepem. Jelikož je to silniční auto a bylo celkem mokro a jelikož hydraulická ruka prý neunese dílce moc daleko, tak mi pán odmítl složit sklep přímo do výkopu, ale složil je jen vedle cesty na pozemek souseda. To mě trochu zklamalo, ale naštěstí se mi podařilo domluvit jeřáb, který mi to za dva dny usadí. A protože bylo škaredě, tak jsem si říkal, že je to nakonec dobře, že se počasí snad umoudří. Za dva dny se neumoudřilo. Nasněžilo. Tolik sprostých slov za minutu, které ze sebe chrlil jeřábník jsem už dlouho neslyšel :-) Jelikož se mu to v podmáčeném terénu pořád bořilo a jelikož měl hák jen na 3 tuny, zatímco nejtěžší dílec má skoro 4 tuny, tak se tvářil, že mám smůlu a tuhle práci dělat nebude. Přes všechny řeči ale pořád pracoval a během dvou hodin se vše povedlo. Na tuhle práci jsem měl být sám, naštěstí mi ale dojel pomoct brácha. Bez něj bych to asi nedal. Na přesné umístění dílců by se hodily spíš čtyři lidi.

Po umístění dílců se práce nějak zastavili. Až v lednu jsem sehnal svářeče na svaření. Poté jsem pěnou zapěnil spáry a sklep přikryl pro jistotu nopovou fólií. Sklep je sice natřen asfalatem, ale jistota je jistota, ať se nám pak neloupe barva ze stěn. Poté přijel bagr a částečně sklep zasypal. Sklep jsem osadil dveřmi (futra byla již součástí vstupního dílce), které jsem natíral v naší panelákové ložnici, kterou jsem na dva týdny přetvořil v dílnu :-D.

Do budoucna zbývá osadit větrací komínek do připraveného otvoru a sklep zasypat 80cm vrstvou zeminy, čímž vznikne klasický sklepní kopeček. A až jednou postavíme dům, tak ve sklepě doděláme přepážku, vymalujeme, nalepíme cihlové pásky a zařídíme posezení u vínka :-)

Obvodové zdivo + stropy

$
0
0
Obvodové zdivo + stropy

V předchozím článku jsem psal, že 10.10. jsme zalili základovou desku a chystali jsme se zdít.

Cihly T38 profi drivefix broušené s vatou byli objednány již od 15. záři s tím, že je nedostatek cihel a museli jsme již takhle brzo je zaplatit.

9.10. jsem volal do stavebnin, že bych potřeboval cihly dovézt nejpozději 20.10. Obchoďák mě ujistil, že nic nebude problém a že to zvládneme. Hezky mě obchodní zástupce DEKu uklidnil a my začali řešit stropy. Řešil jsem to ze stejným obchoďákem od DEKu, ale bohužel mi bylo řečeno, že dodaní stropů na měsíc.

Zachoval jsem klid a začal to řešit se stavebninami Stavmat. V pátek 13.10. jsem se domluvili co je možné a není a řekl mi, že se pokusí udělat vše co je možné. V pondělí jsem 16.10. jsme se dohodli na stropech. V úterý jsem zaplatil stropy (miako vložky s nadbetonáží) a ve středu mi přijel první kamión. Jenže, bylo příjemné mít, tak rychle stropy na stavbě, ale o cihlách jsem nevěděl nic. Ve středu jsem začal urgovat obchoďáka z DEKu a pán mi přestal brát telefon. Nervozita stoupala a už jsem viděl nejhorší scénář, že nic nedorazí. Čtvrtek a pátek jsme dělali podpěry na strop a já v mezičase volal na stavebniny. Několik urgencí přes centrálu a pár nepříjemných telefonátu a v pátek v 10h první telefon, že mi jede kamion a 30minut na to druhý. Hurá, vše dorazí.

Po složení dvou kamionů se zjistilo, že zapomněli na třetí kamion, kde měli dovézt překlady a vnitřní nosné zdi + příčky. Fajn, opět telefonát do stavebnin a to jsem si už nebral servítky. Nakonec domluva proběhla taková, že se v pondělí hned ráno sejdeme a vyřešíme to.

V sobotu dorazila zednická parta (4 fachmani) a začala se zakládat první řada. Byla to celo denní práce. V neděli jsme si dali odpočinek, teda zedníci ale já sháněl lešení.

Následující týden jsem měl dovolenou a v pondělí v 7 ráno sraz na stavbě a rozjelo se to. Byl jsem hlavní podavač a troufám si říct, že jsem tuto funkci pojal velmi zodpovědně. V mezičase jsem odběhl do stavebnin a tam vyřešil zbývající cihly, které dorazily tentýž den.

Obvodové zdivo, nosní vnitřní zdi + překlady jsme zvládli za 4 dny do požadované víšky. Bohužel 1 den nám začalo poměrně dost pršet, tak jsme si odpočali. V sobotu jsme začali ukládat nosníky na stropy. V neděli jsme připravovali všechny potřebné věci pro stropy.

V pondělí a v úterý chlapi rozmístili nosníky a podepřeli podpěrami. Ve středu jsem si vzal dovolenou za 5 hodin byly vložky roznošeny a usazeny. Do soboty se vázala armatura koše + další věci pro betonáž. V pondělí 6.11. se začalo betonovat, padlo 30 kubíků betonu. Dva dny se připravoval věnec na betonáž. 13.11. se zalil věnec.

Déšť nás už tolik netrápil a vše pěkně odsejpalo.

Důležité bylo mít všechny věci vždy v čas na stavbě, aby nevznikaly prostoje.

krovy + krytina

$
0
0
krovy + krytina

Krovy jsme dovezli na stavbu 15.11. z místní pily, kde jsem si je nechal nařezat dle požadavků tesaře. Den na to jsme objednali jeřáb, abychom všechny trámy, vazníky, pozednice a bůhví co ještě dostali na strop a nemuseli jsme se zbytečně dřít. Tentýž den dorazil tesař a my jsme začali ukládat pozednice a připravovat kozy. V sobotu 19.11. jsme začali usazovat první krovy na kozy. To ještě bylo v pohodě, ale nejhorší nás teprve čekalo a to byly 9 m dlouhá nároží.

Vše šlo dle plánu a pěkně nám to šlo od ruky. 26.11. jsme vazbu měli hotovou a na řadu přišly palubky a folie.

Impregnace palubek byla dost náročná jelikož jich bylo potřeba 250 ks, počasí nebylo příliš přívětivé. V mezi čase dorazila krytina od Mediteran Synus Evo moca.

Dorazil pokrývač/klempíř a začalo se palubkovat a pokládat folie a kontra latě. Bohužel nám začal padat sníh a stavební podmínky se začaly čím dál víc zhoršovat. Nedali jsme se a jeli jsme jak našňupaný gepard a první tašky šli na střechu 7.12. a 9.12. jsme byli hotoví.

Na tuhle etapu byl jeden tesař, jeden pokrývač a pomocník, já s manželkou a tchán. Poslední den kamarádi, kdy jsme pokryli  150 m2. Střecha je zakrytá bez hřebenů a nároží, ale to byl náš plán.

Celkem nán od prvního kopnutí a položení krytiny uplynuly 3 měsíce (9.9.-9.12.)

Má rada na závěr. Důležité je mít všechno podchyceno tak, aby vše navazovalo a otravovat, tak dlouho než vám to dodají v slíbeném termínu.

Hrubá stavba

$
0
0
Hrubá stavba

Po dokončení desky jsme se vrhli na hrubou stavbu. Na založení stavby jsme si pozvali odborníka od Wienerbergeru, domluvil se datum, nechali navézt cihly a pustili jsme se do práce. Dne 8. 7. bylo krásně slunečno a práce šla od ruky. Bylo vidět, že pan Kamenský má se zakládáním bohaté zkušenosti, a tak jsme vše nechali na něm a byli mu jen k ruce – míchali maltu, nosili cihly… Po založení zakládací maltou nás čekalo zdění na pěnu.

Plánovali jsme navezení dalších cihel, ale tady jsme narazili. Jelikož je rok (2017), kdy se hodně staví (nejen v našem okolí), tak nám bylo sděleno, že cihly nejsou, a když jsou, tak není doprava. Stavíme z Porothermu EKO+ 50 a garáž z 38 Profi. Takže neustálé čekání na cihly nám vše pěkně protáhlo. Dne 4. 8. má stavba 7 šárů a my opět čekáme na cihly.

Koncem září jsme dostali nějaké cihly a dodělali stavbu do 10. šáru. Také jsme udělali překlady, na které jsme nanesli termoizolační maltu, a nad tu přišla poslední řada cihel.

Mezitím jsme se pustili do sloupu, který je umístěn v terase – terasa má 13,5m a v polovině je podpěrný sloup. Sloup je železobetonový. Začali jsme navrtáním 8 prutů železa a vždy jsme 4 pruty svázali třmínky po 20 cm. Tady se třmínky ještě ohýbali ve svěráku. Na to jsme nasadili betonové tvárnice, které se následně vylili betonem, a navrch se udělal věnec.

Čas letěl jako voda, byl konec září a nám vozili cihly po pár paletách. Po nalepení poslední cihly nás čekalo trochu peklo v podobě přípravy železobetonových průvlaků a věnce. Z jedné strany věnce jsme lepili věncovky a z druhé strany věnec šalovali. Měli jsme zapůjčené šalovací desky, které se kotvily závitovými tyčemi. To už bylo v době, kdy nastoupil ten pravý podzim a počasí nebylo zrovna ideální, takže došlo i na odložení betonáže věnce protože jsme nestíhali. Železné třmínky do věnců byly pořízeny od firmy Třmínky.cz. Dělají i celé koše a téměř za cenu železa.

Na betonáž jsme si domluvili pomoc 4 zedníků, aby to odsýpalo, a ještě den před betonáží jsme připravovali bednění dlouho do tmy. Nakonec se povedlo, bednění vydrželo a všech 13 kubíků betonu bylo v poledne na svém místě.

V době, kdy jsem rušil první termín betonáže, už nám chtěli přivézt krov, takže ten jsme také museli odložit. Časově to dopadlo tak, že jsme 2. 11. vylili věnec a 9. 11. přivezli krov. Krov máme od firmy Bohemia Konstrukt. Parta pokrývačů s klempířem nastupovala 14. 11. V průběhu pokládky tašek jsme s taťkou dostavěli komín, který se nechal oplechovat a 27. 11. jsme měli komplet pod střechou. Komín je od firmy Stavby-Komíny Plánice. Na střeše je taška od Tondachu – STODO 12 glazura Amadeus Natur.

Začátkem prosince jsme objednali okna a připravili izolaci pod příčky, které počkají na jaro a stavbu uklidily a „zazimovali“.

Teplé počasí v lednu nás vyhnalo na přípravu stavebních otvorů pro okna, které jsme natahovali lepidlem.

A prozatím končíme tím, že nám 26. 2. (v době, kdy panovali největší mrazy), přivezli okna. Okna jsme nakonec vybrali od firmy Oknotherm. Zvolili profil Softline 82 Plus – trojsklo se středovým těsněním v barvě Antracit z obou stran. U oken jsme si ještě vymysleli specialitku… Máme nový profil Veka Spectral, který má speciální povrchovou úpravu a okna jsou na šedém těle. V půl desátý a -8°C naběhla parta čtyř chlapů a ve čtyři měli všech 21 výplní osazeno.

Nás teď čeká elektrika v garáži, aby se mohlo nahodit před montáží vrat, založení příček atd., ale o tom zase příště.

Pokládka izolační fólie

$
0
0
Pokládka izolační fólie

První akcí letošního roku byla instalace protiradonové fólie sikaplan wp 1100-15hl v celé ploše desky. Přesně tento typ mi určil radonový posudek, pořízený jako podklad pro stavební povolení.

Jakmile to počasí trochu dovolilo, domluvil jsem termín pokládky s firmou, která práci provedla. Byl to jeden z teplejších a slunečných březnových dní a na pozemku se už téměř nikde nenacházel sníh.

Začalo se brzy ráno. Nejprve bylo potřeba koštětem odmést kaluže vody, které se bohužel tvořili v některých místech desky. Pěkně se ukázalo, kde je deska trochu nerovná. Jde o pár centimetrů. Dále se položila geotextilie a na ni pásy fólie, které se k sobě přitavily. Bylo vcelku větrno a tak se pásy museli průběžně zatěžovat, protože na svém určeném místě sami prostě zůstat nechtěly a vítr je z jednoho konce obracel. Nakonec se natavily prostupy, těch máme celkem 14. Celá akce zabrala cca 2 hodiny. Na doporučení jsem fólii přibil asi 2cm od okraje do ztraceného bednění v rozestupu tak dvou metrů nástřeláky. Tím se zaručí, že se až do betonáže krycí betonové vrstvy fólie ani nehne a otvory v úplném okraji fólie ničemu nevadí.

Více informací a fotek na našem blogu navodynavody.cz

Hydroizolace a založení stavby

$
0
0
Hydroizolace a založení stavby

11. srpna 2017 jsme udělali asfaltový penetrační nátěr. Tahle práce je oproti předchozím pohodová a rychlá. Jelikož byl srpen, tak jsme šli hezky po práci. Zametli jsme, ať je povrch čistý a pustili se do natírání.

Dalším krokem pak bylo nalepení lepenky Elastobit GG 40 (protiradon) pod budoucí obvodové a nosné zdivo + dvě příčky. Celkem 9ks, tedy 90m2 a váze cca 450kg :) Bylo důležité si pohlídat přesahy, ať je pak možné se napojit s lepenkou i uvnitř domu.

Dalším krokem bylo založení rohů 17. srpna 2017. Jelikož Ytong nabízí zdarma službu odborníka, který rohy založí, tak jsme ji využili. Pro něj to byla práce na pár hodin a kloubouk dolů, odvedl super práci (doporučuju všem stavebníkům). Taky nám změřil rozměry desky, výsledek je vidět ve fotogalerii.

První řada k domu je z Ytongu 375 PDK z důvodu, abychom přiznali sokl. Další řady jsou pak z Thety 500. Předsazení směrem ven bude 12.5cm a dovnitř 5cm. Dneska už bych volil jinak a zevnitř by zdivo bylo zarovno a 5cm odsazení by tam nebylo (je to k ničemu a nyní je to vícepráce). Holt tohle se nedomyslelo, ale to je ta první stavba a dání na radu odborníků :D.


Jaký komín je do rodinného domu optimální?

$
0
0
Jaký komín je do rodinného domu optimální?

Jednoduchá odpověď - takový, který přinese pohodu, nezávislost a jistotu, že se budeme mít vždy kde ohřát bez sebemenšího nebezpečí pro rodinu. Že budeme topit úsporně a s ohledem na životní prostředí. Že můžeme postupem času vyměnit spotřebič a nemusíme se bát dalších nákladů na přestavbu komína. Že nás v rodinném domě nezaskočí kalamitní situace v centrální dodávce tepla, ani změny cen, protože máme funkční další zdroj tepla. Naštěstí jsou na našem trhu k dostání univerzální montované komínové systémy s vysokou životností, které zajistí dlouhodobě bezpečný a spolehlivý odvod a rozptyl spalin bez nutnosti hledání kompromisu při výběru nebo výměně spotřebiče.

Základem dobrého komína je výborná keramika. Ačkoli zděnou cihlovou šachtu nahradily promyšlené stavební systémy sestávající se z nosného pláště, vrstvy tepelné izolace a vnitřní vložky, kvalitní keramika hraje podstatnou roli i zde. Právě z ní je totiž většinou vnitřní vložka a na její kvalitě záleží, zda bude komín po mnoho let bezproblémově a bezpečně sloužit. I keramika přitom kráčí s dobou, poslední novinkou je tzv. izostatická, která se před vlastním vypálením lisuje za studena. V téměř všech svých komínových systémech ji nabízí například společnost Schiedel. Keramické komíny jsou přitom pro uživatele velmi výhodné - mají univerzální použití, takže na ně lze napojit spotřebiče na plynná, kapalná i pevná paliva. 

Nástup nových paliv, topných olejů a plynu, a využívání kondenzačních technologií znamenal pro komínové vložky novou zátěž. Kromě účinků horkých spalin musely začít odolávat i vlhkosti. Další požadavky s sebou přineslo zvyšování účinnosti spotřebičů. Důraz začal být kladen nejen na jejich větší přesnost, ale také na homogenitu, tedy jednolitost, a co nejnižší pórovitost. Ta napomáhala komínu obstát i při extrémní teplotní zátěži a podstatně zvyšovala jeho životnost. Ideální parametry ve všech požadovaných oblastech vykázala právě izostatická keramická vložka.


Izostatické keramické komínové vložky Schiedel se lisují za studena, stlačením téměř suchých keramických prášků do formy rovnoměrným působení tlaku až 500 MPa. "Polotovar" pro vytvarování do požadované podoby nepotřebuje nadbytečnou vodu, díky tomu neprochází sušením a nedochází k jeho smršťování. Jednotlivé díly tak mohou být i výrazně delší, až 133 cm. Tím se snižuje počet spár, zjednodušuje a zefektivňuje výstavba. Výsledný výrobek je dokonale homogenní a naprosto tvarově přesný. Na povrchu nemá takřka žádné póry, takže dokáže na jedničku obstát i v těch nejnáročnějších testech, při kterých se keramika ponechá 45 minut ve výhni 950 °C a poté se rozžhavená vhodí do ledové vody. Tyto zkoušky simulují extrémní teplotní změny, které mohou nastat při reálném provozu komínu. Vložky Schiedel z této specifické keramiky tak garantují vysokou odolnost vůči zátěži, bezpečný provoz i dlouhou životnost.


Naprostá přesnost izostatických komínových vložek a tím následně i celého komínu usnadňuje projektování i vlastní využití při stavbě. Tento typ vložek se využívá do jedno- i dvouprůduchových komínů. Například v sortimentu Schiedel Absolut či Uni Advanced lze vybírat z nabídky komínových tvárnic určených pro průměry od 14 do 20 centimetrů. Tyto úzce odstupňované průřezy umožňují navrhnout komín přesně na míru použitému spotřebiči. Díky tomu je výstavba hospodárná a zároveň systém poskytuje záruku bezpečnosti a funkčnosti celé kouřové cesty.


Pro celkovou kvalitu komína je podstatné i to, že díly pocházejí od jednoho výrobce, mají odpovídající zkoušky a certifikace. Vždy tak lze dohledat jejich původ, což usnadní kolaudaci domu i řešení případného problému. V rámci certifikace tak každý komín dostane svůj "techničák", který vypovídá o provedených zkouškách a zatřídí vložku do odpovídající skupiny. "Abychom dostáli i těm nejpřísnějším bezpečnostním kritériím, veškeré výrobky sami vyrábíme ve vlastních závodech a důsledně je testujeme v renomovaných zkušebnách," říká ing. Jiří Vrba ze společnosti Schiedel a dodává: "Díky tomu si jsme jistí, že naše komínové vložky mají opravdu a trvale stejné parametry, jaké jsou deklarovány certifikací." Zkoušek je celá řada, ověřuje se mimo jiné nenasákavost, teplotní odolnost a schopnost vzdorovat extrémním teplotním šokům. Na trh tak vždy odchází bezpečný a kvalitní výrobek.


Všechny systémy Schiedel zaručují bezpečný a spolehlivý odvod spalin od připojených spotřebičů nad střechu budovy, do volného ovzduší, a to za všech provozních podmínek. Jednotlivé prvky stavebnicových komínových systémů Schiedel samozřejmě vykazují normativně stanovenou protipožární odolnost. Stavebníky, kteří se pouštějí do výstavby domu svépomocí, jistě potěší, že chyby při montáži jsou takřka vyloučeny a že se komínové systémy dodávají v kompletu včetně malty a tmelů.


Kdo se zajímá o ceny těchto stavebnicových komínových systémů, může si přímo z internetových stránek společnosti https://www.schiedel.com/cz stáhnout orientační ceny komínových sestav nebo kontaktovat odborné poradce, kteří zdarma navrhnou optimální a cenově přijatelné řešení pro daný projekt rodinného domu.

Tak konečně zatopeno

$
0
0
Topíme! Hurá

Někdy kolem července jsme začali shánět informace kolem vytápění krbovou vložkou. Obešla jsem dvě realizační firmy po Plzni, které měly velmi dobré reference. Nachytřila jsem se a nakonec jsme se pustili už do větších detailů.

Vyjeli jsme do menší solidní rodinné firmy do Osvračína, kde jsme měli možnost vidět všechny důležité vnitřnosti krbů, vložek, komínů atd. Padlo spoustu otázek, padlo na to celé dlouhé odpoledne. Ale měli jsme jasno. Volba padla na Krby 97. Krbová vložka rohová HOXTER.

Naši další představu, jak to má být umístěno v interiéru, jsme si dali do vizualizace a myslím, že to dopadlo parádně. Sice dražší otevírací mechanizmus - zásun do komory nad dvířky. Když to muž chce, nebudeme mu bránit že? :).

S realizací krbové vložky samozřejmě musíme vyčkat až do fáze podlah, tak to máme času dost.

Dnem 24.ledna nám přijeli zabudovat komín do fasády, a měli to pěkně rychle a čistě. Krásná skládačka. Počasí přálo a po propršených dnech vysvitlo sluníčko a bylo to div né na triko.

Komín typu Karl pr. 180mm. Třívrstvý nerez.

Betonový potěr na hydroizolační fólii

$
0
0
Betonový potěr na hydroizolační fólii

Dříve, než bude možné založit první šár cihel, bylo v plánu betonování. Přesněji betonování krycí vrstvy, která má ochránit hydroizolační fólii před poškozením v průběhu stavby. V našem případě je tato vrstva i příležitostí plochu desky pořádně vyrovnat. Tím by se mohlo ulehčit zakládání zdí a příček a pozdější práce s podlahovým polystyrénem a podobně. Vrstva byla dle projektu v 5 cm silná.

Přemýšlel jsem, jakým způsobem zašalovat desku. Fólie měla nechané přesahy jen cca 10 cm. Zbytek se nataví, napojí v budoucnu dle potřeby. Díky tomu bylo možné přichytit vodorovná prkna pomocí svislých prken přibitých nastřelovacími hřeby. V místě přibití byl ještě další kousek prkna, aby bylo vše v rovině a nic nepružilo. Drželo to výborně. Navíc vrstva betonu 5 cm žádný extra tlak nevyvine. Všechna prkna na delších stranách byla připevněna do shodné výšky s pomocí laserového niveláku. Díky tomu se usnadnilo stahování betonu v okrajích a beton je tu tak nespojovaný a položený najednou. V místech vnitřních rohů se z důvodu překážení fólie muselo trochu improvizovat a bednění připevnit jak jen to šlo.

Rozhodli jsme se pro ruční míchání a stahování po střešních latích. Lať byla 4 cm vysoká a do požadované výšky se podhodila betonem opět po vyměření nivelákem.

Míchaček byla halda. Asi tak milion. Tedy přesněji 97. Potěr se míchal v poměru 1:4 (6 lopat cementu, 24 písku). Začalo se zhruba o pul 9 a stavbu jsme opouštěli poklizenou kolem sedmé večer. Celkem pracovalo 7 až 8 lidí.

Využili jsme svátečního velikonočního pátku a díky tomu nám mohlo pomoct několik kamarádů i oba otcové. Díky tomu se vše stihlo v jednom dni. Počasí docela přálo a v noci po akci teplota neklesla pod +9° takže myslím že pro tuhnutí betonu by to žádný problém být neměl. Druhý den jsme celou desku raději zakryli plachtami a geotextiliemi. předpověď na další dny sice nebyla nijak extra špatná ( minima přes noc do +3°), ale pro jistotu, aby jsme zbytečně něco nepodcenili a veškerá práce by tak byla zbytečná.

Opět děkujeme zúčastněným za skvěle odvedenou práci. Teď už je počkat na dodání cihel a můžeme se pustit do zdění obvodových stěn.

Celý průběh naší stavby najdete na navodynavody.cz

Pod střechou jako v bavlnce

$
0
0
Pod střechou jako v bavlnce

Betonová krytina BRAMAC Classic Protector PLUS má elegantní, nadčasový profil, inspirovaný středoevropskou architektonickou tradicí. Proč právě tato taška poskytuje domu výjimečnou ochranu a bezpečí?

Betonové tašky jsou obecně synonymem pro vysoce odolnou a dlouho životnou krytinu. Charakterizuje je vysoká pevnost, která se v průběhu let dále zvyšuje. Na ochrannou schopnost střechy má zásadní vliv i povrchová úprava betonových tašek. Classic Protector PLUS patří k vyspělým technologiím výroby střešních krytin.

Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u tašky Classic s technologií Protector PLUS je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Toto vše zvyšuje ochranou schopnost krytiny před usazováním mechů, nečistot a řas a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.

Inteligentní střešní systém

Stejně jako všechny nabízené krytiny od BRAMACU tak i Classic Protector PLUS se vyznačuje velmi propracovaným systémem originálních střešních doplňků a střešního příslušenství. Nabídku doplňuje nadkrokevní tepelná izolace BramacTherm, solární kolektory či okapový systém. Všechny komponenty do sebe dokonale zapadají a dohromady vytvářejí Inteligentní střešní systém BRAMAC. Výrobce nabízí 30letou záruku na kvalitu a mrazuvzdornost betonové krytiny. Dle vybraného příslušenství pak mohou zákazníci získat i 10 nebo 15letou záruku na funkčnost střešního systému. Kompletní nabídku završuje profesionální servis a poradenství.

Kalkulace i na dálku

Chcete vědět, kolik střešních tašek Classic Protector PLUS byste potřebovali pro svou novou střechu? Stačí poslat projektovou dokumentaci a BRAMAC vám zdarma vypracuje cenovou nabídku. Pokud zvažujete rekonstrukci stávající střechy a nemáte ještě projekt, díky službě BRAMAC SCAN vám BRAMAC střechu zaměří na základě přesné adresy objektu a následně vypracuje kalkulaci na vybranou krytinu. Je to první krok, který můžete na cestě za novou střechou učinit.

Více na www.bramac.cz

Rychlé a snadné bednění věnců

$
0
0
Rychlé a snadné bednění věnců

Stavební systém VELOX se již více než 60 let úspěšně používá na stavbu rodinných a bytových domů i administrativních budov. Sendvičové štěpkocementové stěny VELOX zde prokazují své vynikající parametry v tepelné izolaci, zvukové izolaci, pestrosti použití i pevnosti staveb.

Štěpkocementové desky VELOX nacházejí své uplatnění na stavebním trhu i jako bednící prvky k tradičním stavebním systémům. Především jako bednění věnců, univerzálně použitelné a kombinovatelné s jakýmkoliv způsobem výstavby. Výhodou bednění věnců VELOX pro stavební mistry je především rychlá a jednoduchá montáž bez malty a lepidel a možnost okamžité následné betonáže. Výhodou, kterou ocení investor je, že za dobrou cenu získá kvalitně zhotovené bednění věnců bez tepelných mostů, a ušetří i na rychlé montáži. Jednoduchá montáž formou "skládačky" zajistí, že bednění věnců si svépomocí lehce zhotoví každý zručnější stavebník.


Bednění věnců VELOX se po betonáži neodbedňuje, zůstává součástí konstrukce věnců a významnou měrou zlepšuje tepelně technické parametry věnců. Je ideálním podkladem pro omítání, vedení instalací a pro kotvení kontaktního zateplovacího systému.

Podle realizace bednění věnců se rozlišuje:

obrázek 1

obrázek 2

Jednostranné bednění věnců

Na bednění věnců stěn obvodového pláště se používá věncová deska VELOX WSC35, která může být opatřena tepelnou izolací (expandovaný polystyren EPS 70) v tloušťkách 50, 80, 120 a 150 mm. Díky tepelné izolaci dochází k podstatnému omezení možného vzniku tepelných mostů obvodových věncových konstrukcí v místě styku se všemi typy stropních konstrukcí.

obrázek 4

K nosným stěnám se bednění věnců připevňuje montážními sponami, které zajišťují fixaci věncových desek ke stěně a jsou povrchově upraveny protikorozním nástřikem. Rozměry spon jsou variabilní, závisí na tloušťce nosné stěny a tloušťce věncové desky s tepelnou izolací.

Výška věncových desek se volí podle výšky použitého věnce nebo stropní konstrukce. Standardní výška je 250 mm. Bednění věnců se realizuje zásadně před montáží stropní konstrukce. Samotná montáž je velmi jednoduchá a rychlá, bm jednostranného bednění věnců VELOX osadíte za 2 minuty. 

obrázek 5

Po montáži bednění věnců následuje montáž stropní konstrukce, armovací práce a nakonec betonáž betonovou směsí předepsané třídy (nejčastěji beton třídy C20/25).
Věncové desky se dodávají pro tloušťky nosných stěn od 240 mm.

Oboustranné bednění věnců

Oboustranné bednění věnců se realizuje věncovými deskami VELOX z obou stran a vkládá se do něj vodorovná výztuž s následnou betonáží.

obrázek 6

Na zhotovení obvodových konstrukcí se používá bednění v kombinaci s tepelnou izolací, kterou je stejně jako v případě jednostranného bednění věnců expandovaný polystyren EPS 70 v tloušťkách 50, 80, 120 a 150 mm. Jeho použitím dochází k podstatnému omezení možného vzniku tepelných mostů. Rychlost montáže 4 min / bm. 

obrázek 7

K osazenému bednění se ve vodorovném směru přidávají další věncové desky z vnější i vnitřní strany. Každý spoj mezi jednotlivými deskami se zajišťuje hřebíky.

Věncové desky se snadno opracovávají, dají se z nich vytvořit různé tvarové dispozice. Používají se pro tloušťku nosných stěn od 240 mm.

Filozofie značky VELOX "Stavějte moderně, ekonomicky, rychle a bez tepelných mostů" se i v tomto případě uplatňuje naplno. Se ztraceným bedněním značky VELOX zhotovíte 1bm bednění věnců již za dvě minuty. V profesionální kvalitě.

www.velox.cz

Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

$
0
0
Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

Martina Sáblíková se i přes náročnou olympijskou sezónu pustila do stavby rodinného domu. Hrubá stavba je již hotová. Stavba je zastřešená a chybí pouze fasáda. Na řadu přichází řešení vnitřních dispozic domu.

Ještě letos by se Martina chtěla stěhovat do nového domova, který si buduje jen pár kilometrů od svého rodiště ve Žďáru nad Sázavou. "Toužila jsem po klidném prostředí s výhledem do okolní krajiny. Mohu chodit na procházky v přírodě, což je pro mě uklidňující," vysvětluje Martina, proč si vybrala parcelu v malé, klidné obci ležící na úpatí Žďárských vrchů.


Naše sportovní legenda přiznává, že skloubit nabitý sportovní program s plánováním stavby nebylo vždy jednoduché. "Zejména projektová fáze se neobešla bez mé účasti. Dlouze jsme ladili vnitřní dispozice, jejich využití, řešení úložných prostor. Za dobu, co cestuji, jsem viděla celou řadu prakticky řešených interiérů a měla jsem díky tomu konkrétní představu, co bych si u sebe doma přála," vysvětluje rychlobruslařka.

sáblíková

Zdroj: Tomáš Třeštík pro SPORT INVEST Marketing, a. s.


Stejně jako interiér, i exteriér stavby vznikal na základě dialogu mezi investorem a projektantem. Celkové ladění domu se nese v duchu black & white. Černobílou variaci rozehrává spojení bílé fasády a tmavé střešní krytiny. Martinu na první pohled zaujal moderní design betonové tašky Tegalit STAR od Bramacu. Tento model se vyrábí v netradičním tmavém odstínu granit metallic, který má lehce metalický nádech. Granitově černá krytina je doplněna černými fasádními palubkami ve štítech domu a černým podbitím u přesahů střechy. Tmavé akcenty se na fasádě zopakují i díky kamenným obkladům v některých detailech stavby.

20180409 120804


Pro zvolený model betonové tašky je charakteristický minimalismus: rovný povrch s čistými liniemi bez žlábků. Takový profil zdůrazňuje elegantní styl střechy. "Při pokládce krytiny je důležitá precizní realizace krovu a laťování. Podklad musí být absolutně rovný, jinak by se všechny nerovnosti ve vazbě střešních tašek projevily," komentuje pokládku prémiové krytiny Karel Petrů ze společnosti Stavbyprofi. Kromě rozměrové přesnosti má střešní krytina Tegalit STAR i řadu praktických výhod. Krytina se vyznačuje velmi hladkým povrchem, který spolu s vysokou pevností zvyšuje odolnost střechy vůči povětrnostním vlivům, usazováním nečistot, mechů a lišejníků. Speciální, do povrchu integrované pigmenty navíc odráží část infračerveného záření a tím omezují přehřívání střechy a podkrovních místností v horkých letních měsících.

20180409 120551


Česká sportovkyně vsadila na projekt domu s klasickou šikmou střechou s obytným podkrovím. S bydlením pod šikminami má už ostatně vlastní zkušenosti, neboť se do nového domu stěhuje právě z podkrovního bytu. Díky použití nadkrokevní tepelné izolace si navíc Martina může v interiérech nechat přiznané dřevěné konstrukce krovů a vytvořit tak výjimečnou atmosféru. Všechny interiéry ale teprve čekají na dořešení. A má už v tomto ohledu Martina nějaké představy? "Mám ráda hodně prostoru a každá věc by měla mít své dané místo. Interiér by měl být moderní, ale musí působit útulně a domácky. Nic přehnaného. Mám určitou vizi, ale uvidíme, jaká bude nakonec realizace," prozrazuje na závěr čerstvá olympijská medailistka z Koreje.

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec

$
0
0
Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec

Po zatvrdnutí základové desky jsme pozvali pána, který nám udělal hydroizoloci celé desky. Zvolili jsem kvalitní gumovou (zeleno žlutou) izolaci, z toho důvodu, že máme podsklepený dům. Nejdříve položil geotextilii, gumovou izolaci (která je zároveň i protiradonová) a zase geotextilii.

Den na to jsme objednali první závoz cihel z DEKu. DEK přijel hned ráno na 7 hodinu, bohužel byl špatně naložený a ty cihly, které jsme potřebovali složit na desku nám musel složit do vjezdu. Tak jsme museli nanosit všechny obvodové cihly dovnitř sami, celkem 10 palet (celkem makačka).

Další den jsme pozvali dva zedníky, půjčili jsme zakládací sadu z DEKu za 363,- (která mimochodem vůbec nefungovala, tak jak měla) a mohlo se začít. Celkem nás na stavbě bylo 7, takže práce odsýpala. Mezitím ještě proběhl druhý závoz cihel, které se již podařilo vyložit na desku. Muselo se však dávat pozor, aby se palety nepokládaly na příčky.

Za tři a půl dne jsme měli vyzděný celý sklep vč. příček. Zedníci si účtovali 170 Kč/ hod.

Následovaly překlady a 2. května jsme začali připravovat věnec na zdění a 8. května jsem ručně vybetonovali celý věnec. v 5 lidech práce od 7:00 do 19:30....

Cenu hydroizolace a cementu dodám později :)

Tak ať se dílo daří!! :)


Obvodové stěny a věnce

$
0
0
Obvodové stěny a věnce

Deska zrála a my jsme zalévali. A  nakonec dozrál čas, a ze stavebnin začali navážet cihly. 

Proběhla penetrace desky tou černou hmotou, nalepení hydro a radonoizolace pod obvodové a nosné zdivo a přijel specialista na založení pod Heluz cihly. Vybalil nivelák, srovnávací soupravu, míchali jsme spešl heluz tepelně izolační maltu dodanou zdarma k cihlám. 

Rada pro ostatní, nebojte se toho, půjčte si zakládací soupravu a nivelák a dáte to sami bez specialisty, vyjde celkem draho.

Rada 2, založte si všechny zdi i příčky, sice to pak trochu překáží, ale je hotovo a posléze ušetříte hodně času. 

Zdarma znamená 2cm vrstva, já měl někde více, na těch 20m nám ty rohy neseděly místy i o 4cm, takže jsem si maltu mazaně přikoupil, ale ani tak nestačila. No a to proto, že Heluz jsou také mazaní a vám pošlou maltu jen pro ty cihly, co opravdu odeberete a zaplatíte, a já počítal, že pošlou vše, tj i pod příčky a vnitřní nosnou zeď. Takže zakládání bylo narušeno výpravou pro pár pytlů malty. Ale opět to dopadlo, a druhý den se začalo stavět, což v podstatě obnášelo nošení cihel a skládání na sebe, občas nějaký dořez (pár řad vyšlo bez řezání, udělal jsem projekt na rozměr cihly), ale nakonec, když se vybalily palety z další dodávky, tak tam byly cihly v jiné toleranci a už se muselo řezat, ale jeden řez na 20m je ok. 

Ty broušené cihly mají na desetinu milimetru přesně výšku, ale tolerance šířky a tlouštky je tam nějaký +- centimetr, takže to, že to chvíli sedělo, byla spíš náhoda.

My jsme zdili z 500mm cihel 2in1, jedna z výhod je, že pro tento rozměr nepotřebujete žadné rohové cihly, roh se skládá vždy z jedna tlustá jedna hubená (K/2). Další výhoda těch 500 mm - nejlepší tepelný odpor R a další, jsou tak velké a těžké, že to jestli je nalepíte pěnou, nebo ne, nepoznáte, když položíte druhou řadu, s tou první už nic nehne, i když leží na sucho.

Rada k ostění: Heluz nabízí extrudovaný polystyren do vyplnění kapes ostění. Pokud máte stolní pilu, kupte extruďák stejné tloušťky od vašeho dodavatele a pruhy si nařežte, vyjde vás to více jak o polovinu levněji plus pár desítek minut u pily.

Překlady a věnce opět nepřeberné množství od různých výrobců, izolované, roletové, atd. , ale za celkem dost peněz a celkem velká hmotnost (tři otvory 1.8m, jeden 3m a jeden 3,5m), takže to už by bylo na nějakou techniku.

A druhá věc, překlad by mi zvedl strop o dalších 25cm, což už jsem nepotřeboval. 

Tak jsem si nechal spočítat výstuž a překlady jsem vyrobil v rámci věnce. Tj. v místě oken se vyšalovalo, zvenku a zevnitř a zespodu ve styku s rámem budoucího okna polystyren, vyvázaná zesílená výstuž a hotovo. Zbytek věnce jsou broušené věncovky 8cm od Heluzu, nalepeno lepidlem a místy ještě prodrátováno, bál jsem se, aby se někde netrhlo, beton jsme dávali pomocí čerpadla  a to moc citu nemá :). Koupil jsem ještě pár pytlů perlitu a věncovky jím vyplnil, dnes bych šel do těch dražších 2in1 plněných polyšem.

Pak dozděno další dvě řady na té zadní vyšší zdi a věnec číslo 2, stejným způsobem.

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa

$
0
0
Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa

Po zatvrdnutí základové desky jsme pozvali pána, který nám udělal hydroizoloci celé desky. Zvolili jsem kvalitní gumovou (zeleno žlutou) izolaci, z toho důvodu, že máme podsklepený dům. Nejdříve položil geotextilii, gumovou izolaci (která je zároveň i protiradonová) a zase geotextilii.

Den na to jsme objednali první závoz cihel z DEKu. DEK přijel hned ráno na 7 hodinu, bohužel byl špatně naložený a ty cihly, které jsme potřebovali složit na desku nám musel složit do vjezdu. Tak jsme museli nanosit všechny obvodové cihly dovnitř sami, celkem 10 palet (celkem makačka).

Další den jsme pozvali dva zedníky, půjčili jsme zakládací sadu z DEKu za 363,- (která mimochodem vůbec nefungovala, tak jak měla) a mohlo se začít. Celkem nás na stavbě bylo 7, takže práce odsýpala. Mezitím ještě proběhl druhý závoz cihel, které se již podařilo vyložit na desku. Muselo se však dávat pozor, aby se palety nepokládaly na příčky.

Za tři a půl dne jsme měli vyzděný celý sklep vč. příček. Zedníci si účtovali 170 Kč/ hod.

Následovaly překlady a 2. května jsme začali připravovat věnec na zdění a 8. května jsem ručně vybetonovali celý věnec. v 5 lidech práce od 7:00 do 19:30....

14. května proběhla izolace stěn viz foto. Od 14. května budeme zateplovat sklep tvrzeným polystyrénem tl. 20 mm. Následně na to přijde nopová fólie, položení kanalizace, drenážky, nádrží na dešťovou vodu a už budeme KONEČNĚ zahrnovat.

Cenu cementu dodám později :)

Tak ať se dílo daří!! :)

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach

$
0
0
Doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV) Tondach FOL

Snem každého majitele moderní novostavby je střecha, která je nejen designově vyladěná do posledního detailu, ale hlavně plně funkční, odolná a může se zároveň pochlubit dlouhou životností. Toho lze docílit nejen pečlivým výběrem krytiny, ale hlavně dodržením správných postupů pokládky a instalace plně kompatibilních doplňků. Každá ze součástí musí dokonale sedět a většina investorů tuto práci jistě ráda přenechá odborníkům. Pokud jste ale z řad profesionálů, nebo vás tato problematika zajímá, přinášíme cenné rady a postup, který je zárukou ideálně realizované doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV).

Aby měl realizátor jistotu, že hydroizolační fólie skutečně střeše výrazně prodlouží životnost, měl by se vždy řídit osvědčenými postupy mistrů řemesla. Lze je rozdělit do deseti kroků - když je dodrží, spolehlivě vybere správnou fólii, správně ji nainstaluje, bude se majitel moci těšit z výhod plného komfortu užívání střechy.

1. Nejdříve je nutné určit třídu doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV) a tím pádem i správně vybrat podstřešní fólii. Kromě bezpečného sklonu je třeba brát na zřetel také zvýšené požadavky. Mezi ně patří způsob využívání podkroví (pro obytné účely nebo kanceláře), konstrukční náročnost střechy (členitost, zvláštní útvary, délka krokví nad 10 m), náročné klimatické poměry (nechráněná poloha, exponovaná lokalita, vyšší nadmořská výška, zvýšené zatížení sněhem, zvýšené zatížení větrem atd.), zvláštní místní předpisy a nařízení (místní stavební předpisy, nařízení památkové péče, dotčených orgánů státní správy atd.). Jakmile se seznam všech požadavků, které se střechou souvisí, dosadí do přehledné tabulky, třída těsnosti už se určí snadno.

  • Pro třídy těsnosti DHV 1 resp. DHV 2 je nejvhodnější nová Tondach FOL Mono Premium na prkenném záklopu se svařenými spoji a páskou přes kontralatě resp. s těsnicí páskou pod kontralatě.
  • Pro třídu těsnosti DHV 3 lze doporučit Tondach FOL Mono DT nebo druhou letošní novinku Tondach FOL Thermo DT s lepší tepelnou izolací na prkenném záklopu. Spoje je třeba slepit a pod kontralatě umístit těsnicí pásku.
  • Třída těsnosti DHV 4 znamená možnost výběru mezi Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DT na tvarově stálé tepelné izolaci nebo prkenném záklopu, se slepenými spoji a těsnicí páskou pod kontralatěmi.
  • Pro třídu těsnosti DHV 5 jsou vhodné fólie Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DT na tvarově stálé tepelné izolaci nebo prkenném záklopu, slepenými spoji a průběhem pod kontralatěmi bez podtěsnění.
  • Pro třídu těsnosti DHV 6 použijte Tondach Fol S volně na krokvích, neslepenými přesahy a průběhem pod kontralatěmi bez podtěsnění.

folie 619xsvp

Obr. Originální podstřešní fólie Tondach mají vysokou gramáž, pevnost v tahu a výbornou propustnost vodních pár. Chrání nejen střechu s nižším sklonem proti zafoukaným vodním srážkám a náporovému větru.

TIP: Máte-li vybranou střešní krytinu, nechte si ZDARMA spočítat střechu přímo výrobcem zde na Výpočet střešní krytiny.

2. Nejvhodnějším podkladem pro hydroizolační fólii je bednění z prken nebo fošen. Vždy pokračujte na jedné straně střechy.

3. Vybírejte dostatečně dlouhá prkna - při pokládce by každé z nich mělo být dostatečně dlouhé, aby přesahovalo přes nároží. Když je celá řada hotová, přesahy stačí jednoduše seříznout podle trámu.

4. Při impregnaci prken je třeba myslet na to, aby dřevo vykazovalo vlhkost přesně podle norem. Nechte impregnaci nejdřív dostatečně zaschnout, až poté je možné pokládat fólii. Jakmile se začne s pokládkou, na impregnaci už zapomeňte - jejím opětovným nanesením by se jen snížila vodotěsnost fólie. Mějme však na paměti, že nejvhodnější ochranou dřevěných konstrukcí je větrání.

5. Ještě zkontrolujte, zda jsou všechny krokve v rovině. Jakmile si budete jistí, lze pokládat fólii.

romanska rezna 09
Obr. Střešní krytina Románská 12 je vhodná pro střechy s nižším sklonem. Podstřešní fólie aplikované jako doplňková hydroizolační vrstva plní v konstrukci střechy významnou úlohu.

6. Pokud se při práci používá motorová pila, dávejte pozor na potřísnění fólie olejem. Drobné skvrny sice na propustnost moderních hydroizolačních fólií nemají vliv, v případě většího potřísnění je ale stejně lepší místo vystřihnout a nahradit záplatou.

7. Než přejdete k laťování, je třeba nejdříve naistalovat kontralatě s minimální výškou 4 cm a dle použité třídy těsnosti i podtěsnit a následně přesně rozměřit vaši střechu a podle toho naplánovat, kde budou latě přesně umístěny. Vzdálenost mezi nimi musí zajistit dostatečné překrytí tašek, což závisí na sklonu střechy a typu střešní krytiny. Jakmile se připevní druhá lať, začíná se měřit od ní.

8. Poté už se můžete pustit do laťování. Na kontralatě necháte připevnit vodorovné - závěsné latě, na které se poté budou pokládat pálené tašky.

9. Abyste zamezili vlivu UV záření na odkrytou fólii, pokryjte ji střešní krytinou co nejdříve, ideálně nejpozději měsíc po pokládce.

10. Pokud při pokládce vzniknou malé trhlinky, není třeba se stresovat. Opravíte je snadno pomocí pásek Multi-tape pro lepení fólií.

 

Více informací o střešní krytině a doplňcích naleznete na stránkách výrobce v sekci produkty Tondach nebo doplňky Tondach.

Střecha

$
0
0
Střecha

Tak jelikož jsem svépomocí poněkud zanedbával a všechny články dával jen na blog, pokusím se teď  nějak v rychlosti sesumírovat všechny práce, které se udály na našem domu až do současnosti. Takže začínáme dnes střechou.

Minule jsem skončil u krovů, poté naběhli na stavbu tesaři a zaklopili střechu dřevovláknitou deskou Steico Universal 4PD 22mm. Poté jsem je ještě ukecal, aby na to hodili fólii, jelikož se blížily vichry a průtrže. Takže na střechu přišla fólie DEKten a přichytili je přes latě ke krovům.

Po té drobné odmlce skrz zaneprázdnění nastoupili na začátku prosince pokrývači na pokládku krytiny. Začali severní stranou, kde si přemontovali všechny latě dle krytiny, osadili okapové háky, mřížky atd. Na střechu přišla pálená krytina Röben Bergamo v mé oblíbené barvě antracit :-).

Pokrývači první den stihli téměř dodělat celou severní stranu, já celý den vozil tašky z jižní strany domu na sever, krásné 3,5tuny naložit na kolečko, složit z kolečka a pak podat do prvního patra lešení, no chuťovka, ke konci jsem nemohl :-).

Pak nastala bohužel delší odmlka, jelikož jeden pokrývač šel na operaci, pak byly svátky atd, no a tak nastoupili zase až v lednu. Dodělali zadní stranu, latě na přední straně a část tašek, bohužel jsme ale zjistili že tašky s DEKu špatně spočetli a na střechu chybí vždy jedna řada plus se ještě nějaké krajové rozbily... tak jsem řešil s DEKem tuto nepříjemnost, plus to že mi omylem poslali asi o 50 větracích tašek navíc a celé se to táhlo měsíc. Bohužel nebyli schopni krytinu dopravit dříve a musel jsem čekat na dodávku z výroby na centrálu DEKu, kam bohužel celou dobu nic nejelo, protože se jaksi v zimě moc střech nedělá :-( No a tak slavnostně v únoru byla střecha dokončená. Na tuto třetí fázi jsem si v DEKu půjčil střešní výtah a vozík, super to věc, ani jsem se nespotil a střecha rostla před očima :-D.

A tak slavnostně po třech měsících byla střecha hotova.

Jo okapy jsem bral také v DEKu, byly to antracitové zinkované zambelli. Super cena a ladí pěkně se střechou.

Více článků a aktuální dění najdete na MÉM BLOGU.

Strop

$
0
0
polystyrenový JS panel

Stropní systém, který jsem zvolil, mě zaujal tím, že použité stropní panely byly s polystyrenu a tudíž i strop částečně zateplují. Další vlastností, která se mi líbila, že 1bm panelu vážil 4 kg. Potom panel v délce 3,2 bm vážil necelých 13kg, panel délky 5,2 bm vážil 20,8kg a potom jsem mohl panely naskládat na strop sám bez pomoci jeřábu či pomocníků.

Jak se vedlo, je vidět na videu. Panely jsou při kladení pochozí, protože v polystyrenu je plechová výztuž. Ze začátku jsem měl respekt. Pak jsem již po panelech bez obav chodil. Součástí dodávky stropního systému byl kladecí plán, výztužné trigony. Na panely jsem položil kari sítě na plastové distanční podložky a vše řádně zdrátkoval i s trigony ve věnci, který je součástí celé stropní desky. Stropní desku jsem po obvodu zateplil polystyrenem ( zateplení  věnce, eliminace tepelných mostů, součástí dodáky s obvodovým zdivem ), který sloužil zároveň jako bednění.

Ve stropě před zalitím jsem udělal prostupy pro odvětrání odpadů, odvětrání koupelny, technické místnosti a v prostoru nad uvažovanou kuch. linkou. Po provedení výše uvedeného jsem nechal podepřít celý strop. V místě průvlaků, kde byly dva trigony vedle sebe pak i desky. Podpěry byly od sebe vzdáleny cca 1-1,2m. Pak už jsem objednal jen beton a pomocí pumpy zalil betonem. Tuto práci mi provedla firma STYLBAU.

Fotografie najdeš ve fotogalerii i na : https://uloz.to/dyT8FMztD7C4V/stavba-rd, kde jsou i dvě videa pokládky panelů.

Viewing all 337 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>